Psihofarmakoterapija usmjerena prema osobi u depresiji
26.03.2012.
Depresivni poremećaj je danas veliki javnozdravstveni problem. Karakteriziran je izrazito visokom prevalencijom, stopom recidiviranja kao i terapijskom rezistencijom. Individualiziran pristup liječenju depresije je neizostavan počevši od dijagnostike, diferencijalne dijagnostike
do terapije, postizanja poboljšanja u kliničkoj slici, postizanja remisije kao i rehabilitacije uključujući svakako i prevenciju relapsa.
Možemo reći da je učinkovitost danas dostupnih psihofarmaka u liječenje depresije neadekvatna. Upravo liječenjem usmjerenim prema osobi vjerujemo da je moguće barem dijelom smanjiti stopu terapijske rezistencije kao i stopu recidiviranja. Pritom mislimo da treba započeti od dijagnostike i diferencijalne dijagnostike jer je depresivni poremećaj bolest s tisuću lica.
Dostupne laboratorijske pretrage kojima možemo identificirati npr brzinu metabolizacije, polimorfizme serotoninskog transportera kao i prisustvo metaboličkog sindroma ili njegovih sastavnica, svakako nam mogu značajno
pomoći i na taj način unaprijediti kvalitetu liječenja kao i kvalitetu života naših bolesnika.
Važno je i isključivanje drugih somatskih ili psihijatrijskih stanja i bolesti čije se kliničke slike mogu preklapati s kliničkom slikom depresije te tako kompromitirati dijagnostiku, liječenje i rehabilitaciju.
Dalje, treba obratiti pozornost na brzinu postizanja terapijskog učinka, na eventualnu potrebu i učestalost propisivanja konkomitantnih psihofarmaka (anksiolitici, atipični antipsihotici, litij...), drugih lijekova te njihovih interakcije kao i nuspojava. Kod odabira psihofarmaka u liječenju depresije potrebno je za svakog bolesnika posebno „izvagati" sve dostupne anamnestičke, heteroanamnestičke, kliničke i laboratorijske podatke te na takav individualizirani način donijeti najbolju kliničku odluku.
Ante Silić, dr. med.
Psihijatrijska bolnica "Sveti Ivan"