05.06.2012.
U stručne timove palijativne medicine nužno je uključiti i ljekarnike koji mogu savjetovati pri naručivanju, skladištenju, administrativnim postupcima s narkoticima, izrađivati odgovarajuće oblike lijekova za pojedine pacijente. Ljekarnik treba educirati pacijente i članove obitelji, kao i sve članove tima o načinu uzimanja lijekova, a posebice dodacima prehrani i lijekovima iz područja alternativnog liječenja, koje pacijenti često uzimaju.
Naziv palijativna skrb često se krivo ili neprimjereno uporablja. Palijativna skrb nije alternativa za eutanaziju. Ona nije ni sinonim za terminalnu skrb (što mnogi misle), ali uključuje i terminalnu skrb. Palijativna skrb se odnosi na brigu i na sve aktivnosti koje se poduzimaju kod teških bolesnika s prognozom skore smrti. Uz simptomatsku terapiju obuhvaća i psihosocijalnu i psihičku potporu bolesnika i članova obitelji. Palijativna se skrb proteže i na razdoblje nakon smrti, gdje se pruža potpora članovima obitelji u razdoblju žalovanja. To je i razlog zašto tim za pružanje palijativne skrbi mora biti multidisciplinaran i sastojati se od stručnjaka različitih profila: liječnika, medicinskih sestara, farmaceuta, sociologa, psihologa, duhovnika. Unutar tima zadaci i odgovornosti su podijeljene, ali se dijeli i psihičko i fizičko opterećenje kojima su izloženi članovi tima. Nužna je odgovarajuća izobrazba članova tima, a treba uključivati osobe koje imaju osjećaj za pružanje skrbi drugome. Volonteri u timu su od velike važnosti, jer provode duže vrijeme s bolesnikom. Edukacija koju moraju proći volonteri sprječava moguće tegobe kod njih, jer se nerijetko vežu za bolesnika i dolazi do emotivnih problema u trenutku njegove smrti. Doprinos svih članova unutar tima treba biti podjednak, cilj je zadovoljavanje svih potreba - medicinskih, socijalnih, psiholoških, zakonskih, duhovnih, međuljudskih, ekonomskih u svakom trenutku kada se pojave. Vrlo je važna kompetencija svakog pojedinog člana tima. Nužno je biti sposoban prilagoditi se u svakom trenutku novonastalim situacijama jer su kod takvih bolesnika promjene česte. Važno je napraviti dobar plan kućne njege bolesnika nakon otpusta iz bolnice, od odgovarajuće pripreme bolesnika do pripreme i edukacije članova obitelji.
Ciljevi palijativne skrbi su:
1. ukloniti bol i sve ostale simptome koji se pojave uz interdisciplinarni, odnosno, holistički pristup koji će obuhvatiti tjelesne, psihosocijalne, ali i duhovne aspekte.
2. da bolesnik u svakom trenutku dobije odgovarajuću njegu koja mu poboljšava kvalitetu života
3. da se do potrebnih informacija može doći telefonom u svako doba, da bi se minimalizirale moguće komplikacije.
U stručne timove palijativne medicine nužno je uključiti i ljekarnike koji mogu savjetovati pri naručivanju, skladištenju, administrativnim postupcima s narkoticima (drogama), izrađivati odgovarajuće oblike lijekova za pojedine pacijente. Ljekarnici se mogu uključivati u rad tima prema potrebi. Ljekarnik treba educirati pacijente i članove obitelji, kao i sve članove tima o načinu uzimanja lijekova, a posebice dodacima prehrani i lijekovima iz područja alternativnog liječenja, koje pacijenti često uzimaju. Prilagodba terapije u skladu s algoritmima liječenja nova je uloga farmaceuta u hospicijima. Ljekarnik može značajno smanjiti trošak terapije, ako se terapija individualizira. Može preporučiti alternativne lijekove i oblike lijekova te prilagoditi doziranje ovisno o stadiju bolesti kroz koji pacijent prolazi te spriječiti davanje istovrsnih ili sličnih lijekova po djelovanju, čime se sprječavaju interakcije i smanjuju nuspojave. Ljekarnici po potrebi izrađuju magistralne pripravke, osiguravaju odgovarajuće skladištenje i dostavu do pacijenta. Za rad u timu palijativne medicine potrebna su znanja i vještine što zahtjeva kontinuiranu edukaciju ljekarnika, ali i specijalizaciju.
Ines Buhač, Centar Ars Pharmae, Zagreb
Rad prezentiran na 2. hrvatskiom kongresu o prevenciji i rehabilitaciji u psihijatriji održanom od 9. do 11. veljače, 2012. godine u Zagrebu.
http://www.psihijatrija-prevencijairehabilitacija.com/program.html