x
x

Holistički pristup u liječenju pretilosti: pitati i za socioekonomski satatus

  06.07.2025.

Pretilost je sve češći javnozdravstveni problem koji ne utječe samo na fizičko zdravlje pojedinca, već i na njegovu socijalnu i ekonomsku dobrobit. Novo istraživanje objavljeno je u časopisu časopisu Annals of Internal Medicine ukazuje na snažnu povezanost između pretilosti, financijskih poteškoća i nesigurnosti u opskrbi hranom.

Holistički pristup u liječenju pretilosti: pitati i za socioekonomski satatus

Prema rezultatima istraživanja, osobe s pretilošću češće prijavljuju probleme u pristupu osnovnim prehrambenim namirnicama. Kod pretilih osoba postoji veća vjerojatnost da će preskakati terapiju zbog troškova lijekova. Ova skupina ispitanika također je imala veću razinu stresa povezanog s financijama, što dodatno pogoršava njihovo zdravstveno stanje.

Jedan od ključnih nalaza je da pretilost nije samo rezultat individualnih izbora, već i posljedica strukturalnih i ekonomskih faktora. Osobe koje žive u siromašnijim zajednicama često nemaju pristup zdravoj hrani, a istovremeno su izložene jeftinijim, visokokaloričnim i nutritivno siromašnim proizvodima. Ova kombinacija dovodi do začaranog kruga u kojem siromaštvo potiče nezdravu prehranu, a nezdrava prehrana pogoršava zdravstveno stanje i povećava troškove liječenja.

Za liječnike, ovi podaci naglašavaju važnost holističkog pristupa u liječenju pretilosti. Potrebno je uzeti u obzir socioekonomski status pacijenata, njihovu mogućnost pristupa zdravoj prehrani te potencijalne prepreke u pridržavanju terapije. Uključivanje nutricionista, socijalnih radnika i savjetnika za financijsko planiranje može biti ključno u pružanju sveobuhvatne skrbi.

Borba protiv pretilosti zahtijeva više od individualnih intervencija – potrebne su sustavne promjene koje uključuju poboljšanje dostupnosti zdrave hrane, smanjenje financijskih barijera za liječenje i jačanje socijalne podrške za najugroženije skupine.