AI ReMedy: Mladi umovi, umjetna inteligencija i medicina sutrašnjice
27.05.2025.
Prvi hrvatski multidisciplinarni simpozij o umjetnoj inteligenciji u medicini i farmaciji – AI ReMedy – spojio je znanost, tehnologiju i zdravlje pod jednim krovom, otvarajući prostor stvarnim promjenama.
U srijedu, 21. svibnja 2025., s početkom u 15:15 sati, na Školi narodnog zdravlja „Dr. Andrija Štampar“ održan je „AI ReMedy“, pionirski hrvatski multidisciplinarni simpozij usmjeren na primjenu umjetne inteligencije u medicini i farmaciji.
Ovaj inovativan događaj okupio je vrhunske domaće i međunarodne stručnjake iz medicine, farmacije, tehnologije i znanosti. Iza organizacije stoje studenti Sveučilišta u Zagrebu – s Medicinskog, Farmaceutsko-biokemijskog, Prirodoslovno-matematičkog fakulteta – koji su spojili svoja znanja i interese u snažan zajednički projekt. Time je izvorna multidisciplinarna zamisao prerasla u istinski interdisciplinarni suradnju, primjer kako povezivanje različitih struka može i mora graditi temelje buduće zdravstvene skrbi.
Sudjelovanje je bilo u potpunosti besplatno, a simpozij otvoren za sve – od studenata do zdravstvenih djelatnika i entuzijasta iz STEM područja.
Uvodna obraćanja održali su predstavnici triju ključnih institucija:
- U ime ministrice zdravstva prof. dr. sc. Irene Hrstić, okupljenima se obratio njezin izaslanik Hrvoje Jezidžić, naglasivši važnost digitalne transformacije hrvatskog zdravstva, u kojem Hrvatska već ostvaruje značajan napredak. Pohvalio je i mlade kao snagu promjena, istaknuvši važnost ovakvih okupljanja za oblikovanje pametnijeg i dostupnijeg zdravstva budućnosti.
- U ime Škole narodnog zdravlja dr. Andrija Štampar sudionike je pozdravio doc. dr. sc. Andrija Štajduhar, koji je naglasio simboliku održavanja „AI ReMedyja“ upravo na Štamparu – kolijevci hrvatskog javnog zdravstva – čime se povezuju tradicija i inovacija, temelj i nadogradnja zdravstvenog sustava budućnosti.
- U ime dekana Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Slavka Oreškovića govorio je prof. dr. sc. Mirza Žižak, pročelnik Katedre za fiziologiju i imunologiju te voditelj Ureda za e-učenje koji je posebno istaknuo koliko je važno da studenti prepoznaju svoju ulogu u razvoju zdravstva. Pohvalio je inicijativu mladih kao pokretača promjena, ali i podsjetio na važnost širokog, suvremenog i sveobuhvatnog obrazovanja koje povezuje znanost, humanost i tehnologiju.
Simpozij je službeno otvorila Luciana Koren, studentica 5. godine medicine i predsjednica organizacijskog odbora.
AI ReMedy nije bio samo simpozij – to je manifest znanja, odgovornosti i entuzijazma nove generacije zdravstvenih profesionalaca. Promjene nisu budućnost koja tek dolazi – one su već tu. Na nama je da ih prepoznamo, razumijemo, prihvatimo i aktivno oblikujemo.