Doc. dr. sc. Luka Bielen, dr. med., specijalist internist
09.02.2015.
Nadomjestna terapija testosteronom dostupna je u obliku različitih formulacija uključujući tablete, injekcije, flastere, gel itd. Indicirana je za liječenje hipogonadizma, a ne za potenciranje učinaka testosterona kod zdravih muškaraca.
Rezultati niza istraživanja ukazuju na mogućnost povećanog kardiovaskularnog rizika kod muškaraca liječenih testosteronom. To se prvenstveno odnosi na povećanje rizika infarkta miokarda kod muškaraca s od ranije prisutnom bolesti srca. Ipak, u studenom 2014. godine je Povjerenstvo za ocjenu rizika na području farmakovigilancije (PRAC – od engl. “Pharmacovigilance Risk Assessment Committee“ – tijelo Europske agencije za lijekove) zaključilo je da nema čvrstih dokaza o povezanosti terapije testosteronom kod bolesnika s hipogonadizmom i povećanog kardiovaskularnog rizika. U PRAC-ovom izvještaju se ističe da bi i sam manjak testosterona mogao povećati kardiovaskularni rizik. Mogućnost povećanja kardiovaskularnog rizika terapijom testosteronom potencijalna je komplikacija kod bolesnika s od ranije prisutnom teškom bolesti srca, jetre ili bubrega, ishemijskom bolesti srca ili arterijskom hipertenzijom.
Američka administracija za hranu i lijekove (FDA) također nije donijela čvrst zaključak o povezanosti terapije testosteronom s povećanim kardiovaskularnim rizikom, ali je zatražila provođenje sigurnosnih studija kod starijih osoba s hipogonadizmom.