Nova paradigma u razvoju lijekova uz računalne modele i umjetnu inteligenciju
22.04.2025.
Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) objavila je da se u razvoju terapija monoklonskim protutijelima i drugih lijekova potrebno udaljiti od testiranja na eksperimentalnim životinjama i dati prednost učinkovitijim metodama.
Nova strategija ima cilj povećati sigurnost primijene lijekova i ubrzati proces evaluacije. Ovom smjernicom želi se smanjiti broj pokusa na eksperimentalnim životinjama, smanjiti troškove istraživanja i razvoja i na kraju smanjiti cijene lijekova.
Kako bi postigao te ciljeve, FDA će uz pomoć računalnog modeliranja i umjetne inteligencije (AI) moći predvidjeti učinak lijeka i promicati upotrabu laboratorijski uzgojenih ljudskih organoida (sićušne, samoorganizirane trodimenzionalne kulture tkiva izvedene iz matičnih stanica) i sustava organa na čipu koji oponašaju ljudske organe za testiranje sigurnosti lijekova.
Novi režim trebao bi biti pokrenut odmah u istraživanju novih lijekova. Kako bi se procijenila učinkovitost, agencija će početi koristiti već postojeće podatke o sigurnosti iz stvarnog svijeta iz zemalja s usporedivim regulatornim standardima, gdje je lijek već prošao studije na ljudima.
Predugo su proizvođači lijekova provodili dodatna ispitivanja na životinjama za lijekove koji imaju podatke o širokoj međunarodnoj uporabi kod ljudi. Ova inicijativa označava promjenu paradigme u procjeni lijekova i obećava ubrzanje izlječenja i smislenih tretmana za Amerikance, a uz sve manje korištenje eksperimentalnih životinja.
Uporabom računalnog modeliranja temeljenog na umjetnoj inteligenciji, laboratorijskog testiranja temeljenog na modelu ljudskih organa i podataka o ljudima iz stvarnog svijeta, možemo brže i pouzdanije dobiti sigurnije mogućnosti liječenja za bolesnike i istovremeno smanjiti troškove istraživanja i razvoja te cijene lijekova. To je win-win za javno zdravlje i etiku.