Prof. dr. sc. Igor Prpić, dr. med.
08.05.2017.
Pregabalin je sigurna molekula za primjenu u djece, no još ne postoji odobrenje za primjenu u toj najosjetljivijoj dobnoj skupini.
Molekula pregabalina sintetizirana je 1990. godine na Sveučilištu Northwestern u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) kao antikonvulzivni lijek, a nakon opsežnih pretkliničkih i kliničkih istraživanja registrirana je za liječenje epilepsije, neuropatske boli i generaliziranog anksioznog poremećaja u odraslih osoba. Na tržištu Sjedinjenih Američkih Država i Europe je od 2004. godine u svojem originalnom obliku, dok je od 2014. godine registrirano više generičkih oblika pregabalina.
Točan mehanizam djelovanja do danas nije u potpunosti razjašnjen, no strukturno je povezan s GABAergičkim inhibitornim neurotransmiterom. Veže se za α2-δ podjedinicu kalcijevih kanala na živčanim završecima, a svojim djelovanjem preko transporta kalcijevih iona inhibira otpuštanje mnogobrojnih ekscitacijskih neurotransmitera (glutamata, noradrenalina, serotonina, dopamina i P supstance). Manje neželjenih reakcija u primjeni pregabalina tumači se na način da, iako je on analog GABA-e, ne veže se direktno za GABA-A, GABA-B ili benzodiazepinske i opioidne receptore, niti ima utjecaj na voltažne natrijske kanale. Također, ima anti-nociceptivno i anti-konvulzivno djelovanje te utječe na noradrenergične i serotoninske puteve u transmisiji boli od moždanog debla do leđne moždine.
Pregabalin se brzo i u cijelosti apsorbira nakon peroralnog unosa na prazan želudac, a vršna plazmatska koncentracija postiže se za sat vremena. Unos hrane ne utječe na učinkovitost pregabalina. Siguran je u primjeni kod osoba sa oštećenjem jetre, obzirom da se ne metabolizira u jetri. Nije opisano niti značajnih farmakokinetskih interakcija s drugim lijekovima, poput mnogih drugih antiepileptičkih lijekova, oralnih kontraceptiva i antikoagulantnih lijekova. Izlučuje se putem bubrega kao nepromijenjena tvar te je u osoba sa značajno sniženim klirensom kreatinina potrebno korigirati dozu. Prema animalnim studijama dokazano je da prolazi kroz krvno-moždanu barijeru i placentu te ga se može naći u mlijeku, a kako ne postoje kontrolirane kliničke studije o utjecaju pregabalina na fetus, ne preporuča se koristiti ga u trudnica i dojilja, poput ostalih antiepileptičkih lijekova.
Prema Američkoj Agenciji za hranu i lijekove (engl. FDA) i Hrvatske agenciji za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) registriran je za liječenje širokog spektra kronične boli, od fibromijalgije do neuropatske boli povezane s dijabetičkom perifernom neuropatijom, post-herpetičnom neuropatijom i ozljedama leđne moždine. Također je registriran kao dodatna terapija u liječenju farmakorezistentnih žarišnih epilepsija te generaliziranih anksioznih poremećaja u odraslih. Pregledom mnogobrojnih kliničkih studija objavljenih u posljednjih pet godina dokazana je učinkovitost pregabalina u liječenju neuropatske boli i kao dodatna terapija u liječenju žarišnih epilepsija. Učinkovitost i sigurnost ispitivala se i kod primjene pregabalina u sindromu nemirnih nogu i drugim kroničnim bolnim sindromima izvan registriranih indikacija te nije pokazala značajnu učinkovitost.
Neželjene reakcije u primjeni pregabalina su dozno ovisne i prolazne. Kod primjene pregabalina u terapijskoj dozi opisuju se glavobolja, vrtoglavica i pospanost, dok se u skupini čestih nuspojava opisuju pojačan apetit, razdražljivost, poremećaj pažnje, tremor, umor i dvoslike. Utjecaj pregabalina na kognitivne funkcije nije opisan.
Pregabalin do sada nije registriran za primjenu u dječjoj populaciji te njegova sigurnost i djelotvornost u djece i adolescenata do sada nije ustanovljena. Prema dostupnim podatcima pregabalin se koristio u djece pri strogo kontroliranim, etički odobrenim studijama u prevenciji migrenoznih glavobolja, kao dodatna terapija u farmakorezistenih žarišnih epilepsija te sindromima kronične boli (fibromijalgije, neuropatije). Prema navedenim studijama primjena lijeka u dozi od 10 do 15 mg/kg/dan značajno je reducirala broj epileptičkih napadaja, u nekim objavljenim studijama do 40% kao dodatna terapija u farmakorezistentnih žarišnih epilepsija. Navedene studije ističu prihvatljivu sigurnost i podnošljivost kod primjene pregabalina u djece, a zabilježene neželjene reakcije su rijetke i istovjetne onima u odraslih. U dječjoj populaciji, za sada, najviše je publikacija objavljeno o primjeni pregabalina u liječenju kronične boli. Primjenom pregabalina dokazano je značajno smanjenje broja epizoda i trajanja migrenoznih glavobolja u usporedbi s primjenom propranolola. Isto tako, postoje izvješća da se primjena pregabalina pokazala učinkovitom i sigurnom u liječenju neuropatske boli izazvane kemoterapijom.
Pregabalin, prema dosadašnjim rezultatima, ima značajnu učinkovitost i sigurnost u djece i adolescenata. Najviše pozitivnih iskustva u primjeni pregabalina postoji kod primjene u farmakorezistentnih žarišnih epilepsija te liječenju kronične boli. Neophodno su potrebne dodatne kontrolirane kliničke studije o učinkovitosti i sigurnosti pregabalina u djece i adolescenata kako bi se osiguralo odobrenje za primjenu i toj najosjetljivijoj dobnoj skupini. Nadalje, nema objavljenih podataka o korištenju pregabalina u anksioznih poremećaja u dječjoj populaciji, iako bi temeljem dobrih iskustva primjene u odraslih zasigurno bilo uputno ispitati i omogućiti djeci s psihosomatskim i/ili psihičkim poremećajima primjenu relativno sigurnog lijeka, s malo neželjenih pojava i bez utjecaja na kognitivne funkcije.
1. Kazem M, Bali B, Rahbarimanesh AA, Sadeghi M, Sedighi M, Karimzadeh P, Ghofrani M. Comparison of Propranolol and Pregabalin for Prophylaxis of Childhood Migraine: a Randomised Controlled Trial. ActaMedicaIranica, 2015;53(5):276-280.
2. Mollamohammadi M, Tonekaboni SH, Pirzadeh Z, Vahedian M . Pregabalin in Childhood Epilepsy: A Clinical Trial. Iran J Child Neurol. 2014 Autumn;8(4): 62-65.
3. Parsons B, Argoff CE, Clair A, Emir B. Improvement in pain severity category in clinical trials of pregabalin. Journal of Pain Research 2016:9: 779-85
4. Mann D, Liu J, Chew ML, Bockbrader H, Alvey CW, Zegarac H, Pellock J, Pitman VW.
Safety, tolerability, and pharmacokinetics of pregabalin in children with refractory partial seizures: A phase 1, randomized controlled study. Epilepsia, 55(12):1934–1943, 2014
5. Summary of product characteristics. European Medicines Agency. 6 March 2013. {preuzeto 29. Ožujka 2017.}