Antikolinergici povećavaju rizik za demenciju
Klara Čičić, dr. med.
07.02.2015.
Uporaba antikolinergičkih lijekova povezana je s povećanim rizikom oboljenja od demencije u starijih osoba, objavljeno je u časopisu JAMA Internal Medicine. Potrebno je osvijestiti zdravstvene radnike i starije odrasle o ovom potencijalnom riziku antikolinergičkih lijekova.
Najčešće upotrebljavani antikolinergici su triciklički antidepresivi, antihistaminici prve generacije te antimuskarinski lijekovi za liječenje prekomjerno aktivnog mjehura.
Rizik razvoja demecije ovisi o dozi uzimanog lijeka, dakle što je veća upotreba lijeka, veći je rizik, no pokazalo se kako i manje doze povećavaju rizik od demencije.
U američkoj kohortnoj studiji sudjelovalo je 3434 osoba starijih od 65 godina koje nisu imale demenciju na početku studije. Praćena je upotreba lijekova tijekom 10 godina, a pojavnost demencije bilježena je svake dvije godine.
Navedena studija je opservacijskog tipa pa se stoga ne može sa sigurnošću utvrditi uzročnoposljedična veza upotreba antikolinergika i demencije, no jaka sumnja postoji.
Najčešće upotrebljavani antikolinergici su triciklički antidepresivi, antihistaminici prve generacije te antimuskarinski lijekovi za liječenje prekomjerno aktivnog mjehura. Smatra se da te lijekove koristi gotovo 20% starije populacije. Kognitivni poremećaj povezan s antikolinergičkom aktivnosti za sada se smatra reverzibilnim nakon prekidanja terapije, no potrebne su dodatne studije koje bi to potvrdile.