Umjerena konzumacija kave i niži kardiometabolički rizik
20.09.2024.
Umjerena, uobičajena i redovita konzumacija kave ili kofeina povezana je s nižim rizikom od novog kardiometaboličkog multimorbiditeta, objavljeno je u časopisu Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.
Xujia Lu s medicinskog koledža Suzhou Sveučilišta Soochow u Kini i suradnici ispitivali su povezanost unosa kave, čaja i kofeina s kardiometaboličkim multimorbiditetom koji je definiran kao koegzistencija najmanje dva tipa bolesti: šećerne bolesti tipa 2, koronarne bolesti srca i moždanog udara. U studiji je sudjelovalo 172 315 sudionika (analiza kofeina) i 188 091 (analiza kave i čaja) sudionika bez ikakvih kardiometaboličkih bolesti na početku. Među 88 204 i 96 393 sudionika izmjereno je 168 metabolita.
Istraživači su uočili nelinearnu obrnutu povezanost unosa kave, čaja i kofeina s rizikom nastanka kardiometaboličke bolesti. Konzumenti umjerene količine kave (tri /dan) ili kofeina (200 do 300 mg/dan) imali su najmanji rizik od novonastale kardimetaboličke bolesti u usporedbi s onima koji nisu konzumirali kavu (omjer rizika 0,519) ili su pili manje od 100 mg kofeina/dan (omjer rizika 0,593).
Uočene su obrnute povezanosti umjerenog unosa kave ili kofeina s rizicima za gotovo sve razvojne faze kardiometabolčke bolesti, uključujući prijelaze iz stanja bez bolesti u pojedinačne kardiometaboličke bolesti i nakon toga u mulitmorbiditet. Povezanost s unosom kave, čaja ili kofeina i incidentnim kardiometaboličkim multimorbiditetom uočena je za 80 do 97 metabolita, uključujući lipidne komponente unutar lipoproteina vrlo niske gustoće, histidin i acetil glikoprotein.
Ova otkrića naglašavaju da bi promicanje umjerene količine kave ili unosa kofeina kao prehrambene navike kod zdravih ljudi moglo imati dalekosežne koristi za prevenciju kardiometaboličkog multimorbiditeta.