Unos masnih kiselina u djetinjstvu utječe na razvoj pretilosti u odrasloj dobi
18.05.2025.
Kardiovaskularne bolesti (KVB) predstavljaju vodeći uzrok smrtnosti u svijetu, odgovorne za približno jednu trećinu svih smrtnih slučajeva. Ključni čimbenici rizika za razvoj KVB uključuju pretilost, povišeni krvni tlak i hipertenziju, dok na njihov razvoj uvelike utječu prehrambene navike i način života.
Studije pokazuju da prehrambena komponenta koja dokazano utječe na regulaciju tjelesne mase i metaboličko zdravlje jesu masti. U tom kontekstu, posebno se ističu polinezasićene masne kiseline (engl. polyunsaturated fatty acids, PUFA), prisutne u ribi, biljnim uljima, orašastim plodovima i sjemenkama, koje mogu povoljno djelovati na regulaciju tjelesne mase, krvni tlak i sastav lipida.
Premda je spomenuta tema često proučavana, i dalje postoji manjak dugotrajnih studija koje procjenjuju utjecaj unosa PUFA od djetinjstva do odrasle dobi. S obzirom da pretilost u djetinjstvu povećava rizik od pretilosti i metaboličkih poremećaja kasnije u životu, važno je razumjeti dugoročne učinke prehrane u tom razdoblju. Stoga je cilj nedavno provedene studije bio istražiti utjecaj omjera omega-3 i omega-6 PUFA u plazmi tijekom djetinjstva i adolescencije na razvoj kasnijih kardiometaboličkih čimbenika rizika, uključujući pretilost, sastav tijela, krvni tlak i sastav lipida.
Studija je uključila 688 sudionika iz prospektivne kohortne studije BAMSE (Barn, Allergi, Miljö, Stockholm, Epidemiologi) provedene u Stockholmu. Svi su ispitanici ispunili upitnik te su pristupili kliničkom pregledu u dobi od 24 godine, dok su podatci o sastavu masnih kiselina u fosfolipidima plazme prikupljeni u dobi od 8 i 16 godina. Nadalje, prikupljeni su podatci o indeksu tjelesne mase (ITM), opsegu struka, krvnom tlaku i sastavu lipida kako bi se istražila povezanost između razine PUFA u mlađoj životnoj dobi i kasnijih kardiometaboličkih zdravstvenih ishoda.
Iako točan mehanizam djelovanja PUFA na smanjenje pretilosti nije u potpunosti razjašnjen, istraživači sugeriraju da PUFA mogu djelovati kroz povećanje oksidacije masti i smanjenje lipogeneze.
Rezultati studije podupiru prehrambene smjernice koje preporučuju unos biljnih ulja bogatih LA i ALA u svrhu prevencije kardiometaboličkih bolesti. S obzirom na manjak podataka o muškim sudionicima i određena ograničenja u mjerenju prehrambenih navika, nužno je provesti daljnje studije kako bi se potvrdili spomenuti rezultati.