x
x

Otkrivena crijevna bakterija koja pojačava učinak imunoterapije protiv raka

  23.07.2025.

Znanstvenici su identificirali bakteriju iz ljudskog crijeva koja značajno pojačava učinkovitost imunoterapije protiv raka – barem kod miševa.

Otkrivena crijevna bakterija koja pojačava učinak imunoterapije protiv raka

Otkriće, objavljeno 14. srpnja u časopisu Nature, moglo bi otvoriti vrata novim pristupima u liječenju onkoloških bolesti, a klinička ispitivanja na ljudima već su u pripremi.

Riječ je o bakteriji Hominenteromicrobium mulieris, relativno novootkrivenom mikroorganizmu koji prirodno obitava u niskim razinama kisika i bogatom hranjivom okruženju ljudskog crijeva. Iako je otkrivena tek prije tri godine, ova bakterija sada privlači pažnju znanstvene zajednice zbog svoje sposobnosti da aktivira dendritičke stanice – ključne pokretače imunološkog odgovora.

Tim japanskog imunologa Hiroyoshija Nishikawe s Nacionalnog centra za rak u Tokiju došao je do ovog otkrića analizirajući uzorke stolice 50 pacijenata oboljelih od raka koji su primali imunoterapiju poznatu kao inhibitori kontrolnih točaka (checkpoint inhibitors). Ovi lijekovi djeluju tako da "otključavaju" T-stanice imunološkog sustava, omogućujući im da napadnu tumorske stanice. Međutim, terapija je učinkovita samo kod manjeg broja pacijenata.

Kako bi istražili razloge različitih odgovora na terapiju, Nishikawin tim je prenio uzorke stolice pacijenata u miševe s tumorima. Miševi koji su primili uzorke od pacijenata koji su dobro reagirali na terapiju pokazali su znatno bolje rezultate. Nakon godinu i pol mukotrpnog rada, tim je uspio identificirati bakteriju H. mulieris kao ključnog čimbenika.

Daljnja istraživanja pokazala su da ova bakterija stimulira dendritičke stanice koje putuju do tumora i aktiviraju T-stanice, pojačavajući tako učinak imunoterapije. Usporedbe s drugim poznatim bakterijama koje imaju sličan učinak pokazale su da je H. mulieris učinkovitija.

Znanstvenici sada surađuju s biotehnološkom tvrtkom kako bi u sljedeće tri godine pokrenuli kliničko ispitivanje na ljudima. Ako se rezultati potvrde, ovo bi otkriće moglo dovesti do razvoja novih probiotičkih terapija koje bi se kombinirale s postojećim imunoterapijama, povećavajući njihovu učinkovitost i dostupnost većem broju pacijenata.

Ostaje za vidjeti hoće li se rezultati iz laboratorija prenijeti i na kliničku praksu, no jedno je sigurno – mikrobiom crijeva sve više se potvrđuje kao ključni saveznik u borbi protiv raka.