x
x

Ciljana terapija za liječenje bolesti povezane s imunoglobulinom G4

  12.07.2025.

Inebilizumab, monoklonsko protutijelo usmjereno na CD19+ B stanice, značajno smanjuje učestalost pogoršanja i potrebu za glukokortikoidima u bolesnika s bolesti povezanom s imunoglobulinom G4.

Ciljana terapija za liječenje bolesti povezane s imunoglobulinom G4

Bolest povezana s imunoglobulinom G4 (engl. IgG4 related disease – IgG4 RD) sustavna je upalna bolest koja može zahvatiti gotovo svaki organ, najčešće gušteraču (autoimuni pankreatitis), žlijezde slinovnice i suzne žlijezde, retroperitoneum, pluća i limfne čvorove te jetru u obliku IgG4-sklerozirajućeg kolangitisa. Bolest je obilježena aktivacijom limfocita B, plazmablastičnom proliferacijom te infiltracijom tkiva IgG4-pozitivnim plazma stanicama, što dovodi do fibroze i potencijalnog trajnog oštećenja organa. Liječenje se dosad temeljilo prvenstveno na dugotrajnoj imunosupresivnoj terapiji, uključujući glukokortikoide, uz visoku stopu relapsa i značajne nuspojave povezane s njihovom primjenom. Inebilizumab je humanizirano monoklonsko protutijelo koje se veže na CD19+ limfocite B i inducira njihovu depleciju putem protutijelom posredovane citotoksičnosti i fagocitoze. Budući da su limfocite B ključni izvor patogenih protutijela i citokina u brojnim autoimunim bolestima, njihova eliminacija smanjuje autoimunu aktivnost, upalu i fibrozu. Za razliku od rituksimaba (koji cilja CD20), inebilizumab cilja raniji i širi spektar populacija limfocita B, uključujući plazmablaste koji su posebno važni u IgG4-RD, čime pruža potpuniju imunomodulaciju.

U članku objavljenom u New England Journal of Medicine prikazani su rezultati istraživanja MITIGATE, prvog randomiziranog, dvostruko slijepog, multicentričnog, placebom kontroliranog istraživanja u bolesnika s IgG4-RD. U istraživanje je bilo uključeno 135 odraslih bolesnika s dijagnosticiranim IgG4-RD, koji su randomizirani u omjeru 1:1 na primanje inebilizumaba ili placeba. Lijek se davao intravenski svakih šest mjeseci nakon početne doze, bez dodatne imunosupresije. Svi su bolesnici prošli kontrolirano smanjenje glukokortikoida u početnoj fazi. Primarni ishod bio je vrijeme do prve klinički značajne i liječene egzacerbacije bolesti. Sekundarni ishodi uključivali su godišnju stopu pogoršanja, postizanje remisije bez potrebe za dodatnom terapijom i postizanje remisije bez steroida. Rezultati su izrazito dobri tijekom 52 tjedna istraživanja, naime inebilizumab je smanjilo rizik pogoršanja za 87 % u odnosu na placebo, 57 % bolesnika postiglo je potpunu remisiju bez terapije u odnosu na 22 % u skupini na placebu, dok 89,7 % bolesnika liječenih inebilizumabom nije zahtijevalo glukokortikoide za kontrolu bolesti (prosječna kumulativna doza steroida po bolesniku bila je više od deset puta manja u eksperimentalnoj skupini). Lijek je bio dobro podnošljiv, s najčešćim nuspojavama poput limfopenije i infekcija mokraćnog sustava.

Inebilizumab predstavlja novu paradigmu liječenja omogućujući dugotrajnu kontrolu bolesti bez potrebe za dugotrajnom terapijom glukokortikoidima ili drugom kroničnom imunosupresivnom terapijom.

Viktor Domislović