Dvije godine nakon završetka randomiziranog ispitivanja koje je pokazalo korist dnevnog unosa vitamina D i omega-3 masne kiseline za smanjenje rizika od autoimunih bolesti, čini se da su korisni učinci dnevnog unosa vitamina D oslabili nakon što je suplementacija prekinuta, dok je zaštita od omega-3 masnih kiselina trajala još najmanje 2 godine.
Kao što je ranije objavljeno, VITAL studija, koji je prvenstveno osmišljena za proučavanje učinaka suplementacije vitaminom D i omega-3 masnim kiselinama(n-3 FA), na pojavu raka i kardiovaskularnih bolesti, također je pokazalo da je 5 godina suplementacije vitaminom D povezano sa 22% smanjenjem rizika od potvrđene autoimune bolesti, a 5 godina suplementacije omega-3 masnim kiselinama povezano je sa smanjenjem od 18% potvrđenih i vjerojatnih autoimunih bolesti.
Sada su istraživači iz Brigham & Women's Hospital u Bostonu, izvijestili da je među 21 592 sudionika u VITAL-u koji su pristali biti praćeni dodatne 2 godine nakon prekida, zaštita od autoimunih bolesti s dnevnim unosom vitamina D (kolekalciferol; 2000 IU/dan) više nije bila statistički značajna, ali dobrobiti dnevnog unosa omega-3 masnih kiselina (1 g/dan kao kapsula ribljeg ulja koja sadrži 460 mg eikosapentaenske kiseline i 380 mg dokozaheksaenske kiseline ) ostao značajan.
Rezultati proširenog promatranja VITAL-a sugeriraju da bi se nadoknada vitamina D trebala davati kontinuirano za dugoročnu prevenciju autoimunih bolesti. Blagotvorni učinci n-3 masnih kiselina, međutim, mogu se produžiti najmanje 2 godine nakon prekida.
Osim razlike u trajanju zaštitnog učinka, istraživači su također uočili razlike u učincima kod različitih autoimunih bolesti. Zaštitni učinak vitamina D najjači je za psorijazu, dok su zaštitni učinci omega-3 masnih kiselina bili najjači za reumatoidni artritis i upalnu bolest crijeva.
Kako bi ispitali mogu li suplementi vitamina D ili dugolančane n-3 FA dobivene iz mora zaštititi od autoimunih bolesti tijekom vremena, istraživači su povezali pomoćnu studiju s VITAL studijom, koja je imala primarne ishode rak i incidenciju kardiovaskularnih bolesti.
Ukupno je upisan 25.871 sudionik, uključujući 12.786 muškaraca u dobi od 50 i više godina i 13.085 žena u dobi od 55 i više godina. Studija je imala faktorski dizajn 2 × 2, s pacijentima koji su nasumično raspoređeni na vitamin D 2000 IU/dan ili placebo, a zatim su dalje randomizirani na 1 g/dan n-3 FA ili placebo u obje grupe primarne randomizacije vitamina D i placeba.
U multivarijantnoj analizi prilagođenoj za dob, spol, rasu i drugu granu dodataka, sam vitamin D bio je povezan s omjerom rizika (HR) od 0,68 (P = 0,02) za slučajnu autoimunu bolest, sam n-3 bio je povezan s neznačajnim HR od 0,74, a kombinacija je bila povezana s HR od 0,69 (P = 0,03). Međutim, kada su uključeni vjerojatni slučajevi autoimunih bolesti, učinak n-3 postao je značajan, s HR od 0,82.
U trenutnoj analizi, istraživači su izvijestili o podacima promatranja o 21.592 sudionika VITAL-a, uzorku koji predstavlja 83,5% onih koji su inicijalno randomizirani i 87,9% onih koji su bili živi i mogli su se kontaktirati na kraju studije.
Kao i u početnom ispitivanju, istraživači su koristili godišnje upitnike za procjenu incidentnih autoimunih bolesti tijekom randomiziranog praćenja. Sudionici su pitani o novonastalom reumatoidnom artritisu koji je liječnik dijagnosticirao, reumatskoj polimijalgiji, psorijazi, autoimunoj bolesti štitnjače i upalnoj bolesti crijeva. Sudionici su također mogli upisati bilo koju drugu dijagnozu nove autoimune bolesti.
Bilo je 236 novih slučajeva potvrđene autoimune bolesti koji su se pojavili od prve objave rezultata ispitivanja, kao i 65 vjerojatnih slučajeva identificiranih tijekom medijana od 5,3 godine randomiziranog dijela, te 42 vjerojatna slučaja dijagnosticirana tijekom dvogodišnje faze promatranja.
Istraživači su otkrili da je nakon dvogodišnjeg razdoblja promatranja 255 sudionika koji su inicijalno randomizirani da primaju vitamin D imalo novorazvijenu potvrđenu autoimunu bolest, u usporedbi s 259 onih koji su inicijalno randomizirani da primaju vitamin D placebo. To je prevedeno u neznačajni HR od 0,98.
Dodavanje vjerojatnih autoimunih slučajeva potvrđenim slučajevima napravilo je malu razliku, što je rezultiralo neznačajnim prilagođenim HR od 0,95.
Nasuprot tome, bilo je 234 potvrđenih slučajeva autoimune bolesti među pacijentima koji su inicijalno dodijeljeni n-3, u usporedbi s 280 među pacijentima randomiziranim za n-3 placebo, što se prevodi u statistički značajan HR od 0,83 za novonastalu autoimunu bolest s n-3 .