Glazbena terapija ublažava bol i tjeskobu na odjelu hitne pomoći
22.05.2025.
Među pacijentima s boli koja nije povezana s traumom, dodavanje glazbene terapije standardnoj analgeziji u odjelu hitne pomoći (ED) smanjilo je bol i tjeskobu u usporedbi sa samo standardnom terapijom.
Ovo randomizirano kontrolirano ispitivanje provedeno je u bolnici u Bangkoku između 2023. i 2024., a uključivalo je 63 odrasle osobe (prosječna dob, 58,25 godina; 38,46% muškarci) koje su se javile hitnoj pomoći s bolovima.
Sudionici sa stabilnim vitalnim znakovima i nekirurškim stanjima nasumično su raspoređeni na standardnu terapiju (analgezija) plus glazbenu terapiju ili samo na standardnu terapiju.
Bolesnici su dalje podijeljeni na one s boli povezanom s traumom (39,68%) i one s boli koja nije povezana s traumom (60,32%).
Upitnici prije i nakon sesije korišteni su za procjenu boli, tjeskobe, kvalitete usluge hitne pomoći i zadovoljstva pacijenata.
Grupa na terapiji glazbom pokazala je značajno smanjenje prosječnih rezultata boli u usporedbi s kontrolnom grupom (smanjenje srednjih rezultata, -1,52 naspram -0,09 bodova).
Prosječni rezultati anksioznosti također su bili značajno niži u skupini koja je primala glazbenu terapiju nego u kontrolnoj skupini (smanjenje srednjih rezultata, -1,87 naspram -0,44).
Pacijenti s boli koja nije povezana s traumom iskusili su značajno smanjenje boli i rezultata tjeskobe u usporedbi s onima s boli povezanom s traumom.
Iako su rezultati zadovoljstva bili usporedivi u obje skupine, rezultati kvalitete usluga hitne pomoći bili su značajno viši u skupini glazbene terapije.
"U ovoj studiji otkrili smo da je terapija glazbom, u kombinaciji sa standardnom analgezijom, učinkovito smanjila bol i tjeskobu kod pacijenata koji dolaze u hitnu pomoć, posebno onih s bolovima koji nisu povezani s traumom", napisali su autori. "Naša studija naglašava potencijalne prednosti glazbene terapije u ED-u, iako bi njezina primjena trebala biti prilagođena specifičnim kliničkim uvjetima i dostupnim resursima", dodali su.