Metformin može smanjiti rizik za nastanak mijeloproliferativnih neoplazmi
15.05.2025.
Rezultati istraživanja pokazali su povezanost uporabe metformina sa smanjenjem rizika za nastanak mijeloproliferativnih neoplazmi, što bi moglo pridonijeti budućim prospektivnim istraživanjima.
Philadelphia kromosom-negativne mijeloproliferativne neoplazme (MPN) bolesti su koštane srži koje obično nastaju zbog stečene mutacije Janus 2-kinaza (JAK2) gena, gena za kalretikulin (CALR) ili gena za trombopojetinski receptor (MPL). MPN obilježava proliferacija mijeloidne progenitorne stanice, poremećena periferna krvna slika, moguća fibroza koštane srži i posljedična ekstramedularna hematopoeza te povećan rizik za pretvorbu bolesti u akutnu leukemiju. U navedene bolesti ubrajaju se esencijalna trombocitemija, policitemija vera, mijelofibroza i MPN, koja se ne može klasificirati. Antineoplastičko djelovanje metformina, najčešće propisivanog lijeka za šećernu bolest tipa 2, važan je klinički i javnozdravstveni interes. Prethodna pretklinička istraživanja pokazala su kako je učinak metformina povezan s mogućim preventivnim djelovanjem za nastanak mijeloidnih neoplazmi. Autori sadašnjeg istraživanja istraživali su povezanost između uporabe metformina i rizika za MPN u danskoj populaciji koristeći višestruke baze podataka.
Autori istraživanja procijenili su povezanost između uporabe metformina i pojave MPN koristeći statističku analizu podataka. Bolesnici s dijagnosticiranim MPN-om i ispitanici iz opće populacije bili su isključeni iz studije ako su u povijesti bolesti imali MPN ili druge vrste raka dijagnosticirane prije dijagnoze MPN-a (s iznimkom nemelanomskog raka kože i karcinoma in situ). U navedenom istraživanju sudjelovalo je 3816 bolesnika kojima je dijagnosticiran MPN (slučajevi) i 19080 ispitanika iz opće populacije u Danskoj (kontrole).
Rezultati istraživanja pokazali su da je izglednost da su ispitanici iz opće populacije liječeni metforminom veća nego da su bolesnici s dijagnozom MPN liječeni metforminom. Duljina trajanja liječenja metforminom bila je proporcionalna mogućem protektivnom djelovanju metformina na MPN < 1 godina: aOR, 0,79; 1 – 5 godina: aOR, 0,78; 5 – 10 godina: aOR, 0,42 . Zaštitno djelovanje metformina opaženo je u svim podtipovima MPN-a (policitemija vera: aOR, 0,45; esencijalna trombocitemija: aOR, 0,33; mijelofibroza: aOR, 0,65; MPN koja se ne može klasificirati: aOR, 0,46. Autori istraživanja zaključili su kako rezultati ukazuju na to da liječenje metforminom može smanjiti izglednost za pojavu MPN-a. Potrebna su daljnja istraživanja kako bi se opisala uzročno-posljedična povezanost protektivnog djelovanja metformina i identificirali bolesnici s velikim rizikom za nastanak MPN-a.