x
x

Česta primjena antibiotika kod dojenčadi i male djece povećava rizik od astme

  18.04.2025.

Česta uporaba antibiotika kod dojenčadi i male djece povezana je s povećanim rizikom od razvoja astme, alergija na hranu i alergijskog rinitisa u kasnijim životnim razdobljima. Studija objavljena u časopisu Journal of Infectious Diseases istraživala je podatke o izloženosti antibioticima kod više od milijun beba iz Ujedinjenog Kraljevstva i analizirala dijagnoze kroničnih pedijatrijskih stanja do dobi od 12 godina

Česta primjena antibiotika kod dojenčadi i male djece povećava rizik od astme
Liječnici bi trebali biti oprezni pri propisivanju antibiotika djeci mlađoj od 2 godine kako bi se minimizirali dugoročni zdravstveni rizici

Istraživači su analizirali podatke o izloženosti antibioticima i povezali ih s dijagnozama astme, alergija na hranu i alergisjkog rinitisa. Studija je također istražila utjecaj antibiotika na druge uvjete, ali nije pronašla dosljedan utjecaj na rizik od autoimunih bolesti ili nekih drugih neuroloških stanja

Ponovljena uporaba antibiotika prije dobi od 2 godine povezana je s višim rizikom od razvoja astme, alergija na hranu i alergijskog rinitisa do dobi od 12 godina. Ovi rezultati primjenjuju se i na braću i sestre koji su imali različita reakcije na antibiotike.

Antibiotici su važni i ponekad životno potrebni lijekovi, ali liječnici bi trebali biti oprezni pri propisivanju antibiotika djeci mlađoj od 2 godine kako bi se minimizirali dugoročni zdravstveni rizici.

Praktične preporuke za liječnike koje mogu pomoći u smanjenju negativnih učinaka česte uporabe antibiotika kod djece i poboljšati njihovo dugoročno zdravlje:

  1. Oprezno propisivanje: Liječnici bi trebali pažljivo procijeniti potrebu za antibioticima kod djece mlađe od 2 godine i razmotriti postoje li kakve mogućnosti alternativnog liječenja..

  2. Praćenje bolesnika: Redovito praćenje djece koja su često koristila antibiotike kako bi se rano otkrili znakovi astme, alergija i drugih povezanih stanja.

  3. Edukacija roditelja: Informirajte roditelje o potencijalnim dugoročnim rizicima česte uporabe antibiotika i važnosti pravilne uporabe lijekova.

Mehanizam utjecaja na mikrobiom:

  1. Poremećaj mikrobioma: Rana izloženost antibioticima može poremetiti razvoj crijevnog mikrobioma tijekom kritičnog razdoblja, što može negativno utjecati na dugoročno zdravlje imunološkog sustava. Antibiotici ne razlikuju između korisnih i štetnih bakterija, što može dovesti do smanjenja korisnih bakterija i povećanja štetnih bakterija.

  2. Utjecaj na imunološki sustav: Poremećaj mikrobioma može utjecati na razvoj imunološkog sustava, povećavajući rizik od astme, alergija na hranu i alergijskog rinitisa. Zdravi mikrobiom igra ključnu ulogu u regulaciji imunološkog odgovora i zaštiti od alergijskih reakcija.