Tjedan svjesnosti o fibrilaciji atrija
21.11.2024.
Tjedan svjesnosti o fibrilaciji atrija (FA) obilježava se od 18.-24. studenog s ciljem podizanja svijesti o simptomima bolesti fibrilacije atrija i prevenciji moždanog udara.
Fibrilacija atrija stanje je u kojem je rad srca nepravilan i često vrlo brz. Važno je poznavati simptome bolesti fibrilacije atrija jer, ako se ne liječi, ona je glavni faktor rizika za moždani udar. Moždani udar je među vodećim uzrocima smrti i invaliditeta u svijetu, no većina moždanih udara može se spriječiti rješavanjem nekoliko ključnih rizičnih čimbenika. Za osobe s FA pet puta je veća vjerojatnost da će doživjeti moždani udar. Uz odgovarajuće liječenje, rizik od moždanog udara povezanog s FA može se smanjiti.
Točan uzrok fibrilacije atrija nije poznat. Može utjecati na inače zdrave pojedince, no češći je s godinama i vjerojatnije je da će utjecati na osobe s prethodnim srčanim problemima ili određenim medicinskim stanjima, uključujući:
- Dijabetes
- Hipertireozu – prekomjerno aktivna štitnjača
- Plućna stanja – kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB), astma, upala pluća, plućna embolija i rak pluća
- Fibrilacija atrija je također nešto češća kod muškaraca nego kod žena.
Kod mnogih ljudi fibrilacije atrija nema simptoma i otkriva se samo fizikalnim pregledom ili elektrokardiogramom (EKG). Drugi mogu iskusiti jedan ili više sljedećih simptoma:
- Opći umor
- Brz i nepravilan rad srca
- Lebdenje ili „lupanje“ u prsima
- Vrtoglavica
- Kratkoća daha i tjeskoba
- Slabost
- Zbunjenost
- Umor pri vježbanju.
Fibrilacija atrija se dijagnosticira jednostavnom provjerom pulsa. Postoje uređaji (EKG) koji se nose na tijelu kako bi pratili rad srca i tako mogu otkriti nepravilnosti. Samoprovjera ili nosivi uređaj pružit će vam dobar pokazatelj imate li možda fibrilaciju atrija i o čemu biste trebali razgovarati sa svojim liječnikom.
Svi možemo poduzeti korake kako bismo smanjili rizik od fibrilacije atrija. Neke promjene u načinu života smanjit će vaš rizik i pomoći u rješavanju drugih bolesti cirkulacijskog sustava.
• Održavajti optimalnu tjelesnu težinu – prekomjerna težina je faktor rizika za FA i doprinosi dijabetesu, hipertenziji i apneji za vrijeme spavanja.
• Smanjiti masnoće u prehrani – prehrana bogata mastima povezana je s FA i doprinosi aterosklerozi.
• Izbjegavajti konzumaciju alkohola – prekomjerno konzumiranje alkohola je također faktor rizika i doprinosi općem riziku od moždanog udara.
• Izbjegavajti stimulativne tvari – stimulativni lijekovi (uključujući one koji se nalaze u lijekovima protiv prehlade bez recepta), prekomjerna konzumacija kofeina i energetska pića mogu potaknuti FA.