Nova studija objavljena u časopisu The Journal of Pediatrics pokazala je da zlostavljana djeca starija od 3 mjeseca imaju povišene serumske razine troponina I, što se može iskoristiti u evaluaciji ozljeda kod sumnje na zlostavljanje.
Uvod i cilj
Zlostavljanje djece značajan je uzrok morbiditeta i mortaliteta mlađe djece. U evaluaciji žrtava zlostavljanje mnogo je teških okolnosti jer uglavnom nedostaje pouzdana anamneza, žrtva je mala, a klinički znakovi su često prikriveni.
U tablicama 1. 2. i 3. navedeni su najčešći podaci iz anamneze, klinički znakovi i načini ponašanja, odnosno reakcija roditelja koji mogu upućivati na zlostavljanje.
Tablica 1.
Podaci iz anamneze koji mogu usmjeriti liječnika u smjeru mogućeg zlostavljanje djeteta
- Anamneza nije u skladu s ozljedama (npr. dijete s anamnezom pada s kauča na parket prezentira se multiplim frakturama, laceracijom jetre ili traumatskom ozlijedom mozga).
- Anamneza je nejasna, bez detalja.
- Anamneza se mijenja u ponavljanim verzijama istog roditelja ili skrbnika ili različiti članovi obitelji daju različite verzije događaja koji je doveo do traume (npr. dijete se opeklo dok se kupalo u sudoperu, a potom dijete se opeklo dok se kupalo u kadi; majka ju je kupala, a potom sestra ju je kupala).
- Ozlijeda se pripisuje aktivnostima mlađih članova obitelji, što može biti ili lažno kod prikrivanja ili istinito i tada može značiti fizičko ozljeđivanje između braće, neadekvatan nadzor nad djecom ili obiteljsko nasilje.
- Nema podataka kako je došlo do ozlijede (npr. roditelj tvrdi da ne zna što se dogodilo, jednostavno joj je noga odjednom postala slomljena).
- Anamneza nije u skladu s razvojnom dobi djeteta (npr. 4- mjesečno dijete je samo otvorilo vruću vodu u kadi i opeklo se).
- Anamneza koja logički ne može opisati nastanak ozlijede (npr. dijete se prezentira otokom bedra, roditelji tvrde da ga je ugrizao kukac, a rengenska slika pokaže spiralnu frakturu femura).
|
|
Tablica 2.
Klinički nalazi koji mogu usmjeriti liječnika u smjeru mogućeg zlostavljanje djeteta
- Ozljede ne odgovaraju anamnezi (izuzetno važno!).
- Višestruke frakture u različitim stadijima cijeljenja ili istovremena prisutnost različitih tipova ozljeda (npr. modrice, opekline i frakture).
- Ozljede za koje je vjerojatno da su nanesene namjerno (npr. opekline od cigareta ili ozljede s uzorkom).
- Dokaz loše brige za dijete (npr. dijete nije adekvatno obučeno) može značiti zlostavljanje, međutim to više govori za zanemarivanje ili siromaštvo, dok s druge strane zlostavljanje može biti prisutno i bez loše brige za dijete.
- Naglo nastala promjena svijesti koja se ne može pripisati drugoj dijagnozi (npr. hipoglikemiji, poremećaju elektrolita, hipoksemiji, šoku, trovanju i sl.).
- Bilo koja ozljeda u djeteta koje se još ne pokreće samo.
- Ozlijede ušne resice, vrata ili abdomena.
- Ozljeda genitala.
|
Tablica 3.
Ponašanje i reakcije roditelja koje mogu usmjeriti liječnika u smjeru mogućeg zlostavljanje djeteta
- Svadljivost, grubost ili nasilnost.
- Distanciranost i manjak emocionalne interakcije između roditelja i djeteta.
- Neprikladna reakcija u odnosu na ozbiljnost ozljede (npr. manjak očekivanje zabrinutosti).
- Odlaganje odlaska liječniku.
- Djelomično priznanje roditelja (npr. udario sam ga, ali ne tako jako) ili jasno priznanje da je roditelj taj koji je djetetu nanio ozljedu. Povremeno dolazi do takvih priznanja i tada su često znak da je roditelj svjestan da je zlostavljanje problem i zapravo želi pomoć.
|
Testovi koji otkrivaju specifične vrste ozljeda i njihov opseg mogu imati značajne dijagnostičke i forenzičke implikacije. Iz tog razloga standardna procedura kod evaluacije zlostavljanje u male djece uključuje rengensku snimku skeleta, razine AST-a i ALT-a i slikovnu pretragu mozga, bilo kompjutorskom tomografijom ili magnetskom rezonancijom. Znakovi i simptomi srčane ozljede kao posljedice zlostavljanja su nespecifični i lako se mogu pripisati drugim uzrocima. Tako se tahikardija može pogrešno objasniti reakcijom na bol ili strahom, a hipoksija i hipotenzija drugim ozljedama. Iz tog bi razloga bilo bi korisno koristiti klinički marker ozljede miokarda. Troponin I je kontraktilni protein koji je jedinstven za tkivo atrija i ventrikula i koji se otpušta u cirkulaciju nakon oštećenja stanične membrane srčanih stanica. Troponin I se može detektirati u krvi 4-6 sati nakon ozlijede, maksimalne vrijednosti doseže 18-20 sati nakon ozljede, a njegove razine u serumu ostaju povišene do 7 dana. Stanično oštećenje koje trauma uslijed zlostavaljanja izaziva na miokardu i koje uzrokuje otpuštanje troponina I u cirkulaciju, slično je modrici na koži koja nastaje oštećenjem potkožnog tkiva.
Prethodne studije su pokazale da su u oko 20% dojenčadi ispod 12 mjeseci bazalne razine troponina I povišene, kada se gledaju referentne vrijednosti za odrasle. Prije započinjanja ove studije nisu još postojale službene referentne vrijednosti troponina I za malu djecu.
Cilj ove studije, koju su proveli znanstvenici iz dječje bolnice u Cincinnatiju, je bio utvrditi da li je razina troponina I češće povišena u djece sa sumnjom na zlostavljanje u odnosu na djecu slične dobi bez ozljeda. Isto tako autori su željeli opisati povezanost između razina troponina I i specifičnih ozljeda u djece.
Metode
Primarna mjera ishoda je bila serumska razina troponina I iz smrznutih uzoraka plazme ispitanika obje skupine, pohranjenih na -20°C. Sekundarna mjera ishoda je bila opisna analiza dobi ispitanika, karakteristika ozljeda i kliničke prezentacije pri inicijalnoj evaluaciji.
U ovu prospektivnu studiju su bila uključena djeca u dobi ispod 24 mjeseca starosti koja su bila pregledana u hitnoj službi u periodu od dvije i pol godine, zbog abdominalnih, torakalnih (modrice ili abrazije na prsnom košu, akutne frakture rebara, akutne frakture sternuma, klavikule, skapule, kontuzija pluća, plućno krvarenje, pneumotoraks) ili intrakranijalnih (akutno subduralno krvarenje i epiduralni hematom) ozljeda koje su nastale kao posljedica zlostavljanja. Kontrolnu skupinu su činila djeca slične dobi bez ozljeda.
Iz studije su isključena djeca koja su bila kardiopulmonalno reanimirana kao i ona koja su imala u anamnezi prethodnu slučajnu abdominalnu, torakalnu ili intrakranijalnu ozlijedu. Isključena su bila i djeca koja su u anamnezi imala bolesti srca, pozitivne hemokulture ili sistemsku bolest koja je zahtijevala intenzivno liječenje unutar mjesec dana od uključivanja u studiju. Isto je vrijedilo i za djecu s anamnezom hematološke ili onkološke bolesti ili terapije lijekovima koji mogu uzrokovati srčanu disfunkciju.
Primarna mjera ishoda je bila serumska razina troponina I iz smrznutih uzoraka plazme ispitanika obje skupine, pohranjenih na -20°C. Sekundarna mjera ishoda je bila opisna analiza dobi ispitanika, karakteristika ozljeda i kliničke prezentacije pri inicijalnoj evaluaciji.
Rezultati
Nakon završetka kliničke evaluacije zlostavljane djece iz studije, razina sumnje je bila dovoljna za prijavu socijalnoj službi u 47 slučajeva (78%). Od te djece, njih je 21 (45%) imalo povišene razine troponina I.
U skupinu zlostavljane djece uključeno je njih 60, a u kontrolnu skupinu djece bez ozljeda, njih 69. Medijan dobi djece u obje skupine je bio 4 mjeseca. Približno je u obje skupine bio jednak udio djece mlađe od 3 mjeseca (48% u skupini zlostavljane djece, odnosno 49% u kontrolnoj skupini). Djevojčice su činile 38% djece u zlostavljanoj skupini i 42% u kontrolnoj skupini.
Raspodjela razine troponina I nije bila normalno distribuirana u obje skupine, koje su obje imale po 5 ekstremnih vrijednosti (eng. outliners). Medijan vrijednosti razine troponina I u skupini bez ozljede je bio <0,015 ng/mL (interkvartilni raspon, IKR 0,03; raspon <0,015-0,49 ng/mL). Medijan vrijednosti razine troponina I u zlostavljanoj skupini je bio 0,02 ng/mL (IKR 0,06; raspon <0,015-51,67 ng/mL). Razine troponina I u zlostavljanje djece su bile češće povišene (≥ 0,04 ng/mL), u usporedbi s neozlijeđenom djecom (38% vs 17%; razlika 21%, 95% CI 6-36, p< = 0,008). Medijan vrijednosti troponina I je bio isto tako značajnije viši u skupini zlostavljane djece (95% CI 0,00-0,04; p = 0,018).
Karakteristike povezane s povišenim razinama troponina I u zlostavljane djece su bile mlađa dob, abdominalna trauma koja je evidentirana povišenim razinama AST-a ili ALT-a i/ili obilježjima abdominalne ozljede na CT-u i lošim općem stanjem kod prezentacije u hitnoj službi. U obje skupine troponin I je bio češće povišen kod vrlo mlade dojenčadi u usporedbi sa starijom dojenčadi i malom djecom. Medijan dobi djece s povišenim razinama troponina I je bio 2 mjeseca (IKR 2; raspon<1-18 mjeseci), a medijan dobi djece bez povišenih vrijednosti troponina I je bio 6 mjeseci (IKR 9; raspon<1-23 mjeseca). Niti jedno dijete bez ozlijede starije od 3 mjeseca nije imalo povišene razine troponina I.
Nakon završetka kliničke evaluacije zlostavljane djece iz studije, razina sumnje je bila dovoljna za prijavu socijalnoj službi u 47 slučajeva (78%). Od te djece, njih je 21 (45%) imalo povišene razine troponina I. Samo jedno dijete s povišenim razinama troponina I nije prijavljeno socijalnoj službi radi zlostavljanja, a radilo se o 3-tjednom novorođenčetu koje je ispalo iz majčinog krila na betonske stepenice i koje je imalo razinu troponina od 0,14 ng/mL.
Rasprava i zaključak
Svakako u djece koja se obrađuju zbog sumnje na zlostavljanje, znakovi akutne frakture rebara, abdominalne traume i dojam bolesnog djeteta indiciraju daljnju evaluaciju u smjeru okultne ozljede miokarda, odnosno određivanje razine troponina I.
Rezultati ove studije u skladu su s prethodnim rezultatima povišenih bazalnih razina troponina I u mlade dojenčadi. Fiziološko povišenje razine troponina I u toj dobi je posljedica programirane apoptoze. Razine troponina I, kako su u studiji iz 2013. objavili Bailey i suradnici, a što je potvrđeno i ovdje, postižu najviše vrijednosti u dobi 2 tjedna, a potom se nakon 3. mjeseca života stabiliziraju na normalnu (nedetektabilnu) razinu, kao u odrasloj dobi.
Bailey i suradnici 2013. god objavili su referentne vrijednosti endokrinoloških i biokemijskih markera, uključujući i troponin I, za djecu svih dobi, na temelju kohorte zdrave djece (1482 djece u dobi od 2 dana do 18 godina) i te su referentne vrijednosti dostupne na ovoj poveznici: http://www.clinchem.org/content/59/9/1393.full.pdf+html.
Niti jedno dijete starije od 3 mjeseca koje nije bilo zlostavljano, u ovoj studiji, nije imalo povišene razine troponina I.
To znači da u djece starije od 3 mjeseca povišene razine troponina I trebaju pobuditi sumnju na zlostavljanje, jer je manje vjerojatno da su posljedica fizioloških procesa.
Međutim, važno je napomenuti da, iako povišenje vrijednosti troponina I pokazuje staničnu ozljedu srca, ne implicira mehanizam nastanka ozljede. Svakako u obzir treba uzeti i druge patofiziološke mehanizme koji mogu dovesti do srčane ozljede prije zaključivanja da je uzrok trauma.
Ova studija također naglašava i specifične karakteristike ozljeda koje su povezane s povišenim razinama troponina I, a to je prije svega bila abdominalna ozljeda, utvrđena ili povišenjem razina AST-a ili ALT-a ili abnormalnim nalazom CT-a abdomena. Razlog tome je najvjerojatnije hidraulički učinak kod kojeg dolazi do pomicanja abdominalnih organa prema gore, što može dovesti do ozljede miokarda. Kao što je i očekivano, frakture rebara su također bile povezane s povišenim razinama troponina I. Ono što je još jedna važna poruka ove studije, je to da je klinički dojam bolesnog djeteta također bio povezan s povišenim razinama troponina I.
Svakako u djece koja se obrađuju zbog sumnje na zlostavljanje, znakovi akutne frakture rebara, abdominalne traume i dojam bolesnog djeteta indiciraju daljnju evaluaciju u smjeru okultne ozljede miokarda, odnosno određivanje razine troponina I.
Literatura
1. Bennett BL, Steele P, Dixon CA i sur. Serum Cardiac Troponin I in the Evaluation of Nonaccidental Trauma. J Pediatr. 2015 Sep;167(3):669-73.e1. doi: 10.1016/j.jpeds.2015.05.042.
2. Endom EE, Physical abuse in children: Diagnostic evaluation and management. Iz: UpToDate, Post TW (Ed), UpToDate, Waltham, MA.