Novi antifugalni lijek daje nadu u liječenju rezistentnih gljivičnih infekcija
11.07.2025.
Olorofim, prvi lijek iz klase orotomida, pokazao se učinkovitim u liječenju invazivnih gljivičnih bolesti (IFD) kod gotovo trećine pacijenata s ograničenim mogućnostima liječenja. Ozljede jetre izazvane lijekom bile su rijetke i uglavnom su se mogle kontrolirati prilagodbom doze, što podržava njegov potencijal kao obećavajuće terapije za IFD.
Olorofim djeluje tako da blokira biosintezu pirimidina u gljivicama, što dovodi do njihove smrti. In vitro studije pokazale su njegovu učinkovitost protiv gljivica otpornih na postojeće protugljivične lijekove.
Istraživači su proveli fazu 2b, jednostrano ispitivanje od lipnja 2018. do rujna 2022. na lokacijama u 11 zemalja kako bi procijenili učinkovitost i sigurnost oralnog oblika olorofima u liječenju IFD-a.
Uključeno je 204 pacijenata (prosječna dob 52,9 godina; 61% muškaraca) s potvrđenim IFD-om ili vjerojatnom invazivnom plućnom aspergilozom. Dobivali su oralni olorofim u dozi održavanja od 90 mg dvaput dnevno do 84. dana, uz mogućnost produljenog liječenja po potrebi.
Primarni cilj bio je globalna stopa odgovora (klinički, radiološki i mikološki odgovor) na 42. dan. Uspjeh je značio potpuni ili djelomični napredak u sva tri aspekta, dok je neuspjeh uključivao stabilnu bolest, pogoršanje u bilo kojem aspektu ili smrt iz bilo kojeg razloga.
Procjenjivani su i globalni odgovor na 84. dan, ukupna smrtnost na 42. i 84. dan te sigurnost lijeka.
Globalna stopa odgovora iznosila je 28,7% na 42. dan i 27,2% na 84. dan. Glavni razlozi za neuspjeh bili su stabilna bolest, pogoršanje ili smrt.
Nijedan pacijent s kokcidioidomikozom nije postigao uspješan odgovor na 42. ili 84. dan.
Ukupna smrtnost iznosila je 11,9% na 42. dan i 16,3% na 84. dan, a većina smrtnih slučajeva dogodila se kod pacijenata s invazivnom aspergilozom i imunosupresijom.
Najčešće nuspojave bile su infekcije (1%) i gastrointestinalni poremećaji (10%). Ozljede jetre izazvane lijekom zabilježene su kod 10% pacijenata; 3% ih je trajno prekinulo terapiju, dok su ostali upravljani prilagodbom doze ili privremenim prekidom. Nije bilo smrtnih slučajeva povezanih s lijekom.
„Ovi važni nalazi naglašavaju kliničku vrijednost olorofima u rješavanju nezadovoljenih potreba u liječenju teško izlječivih gljivičnih infekcija kod raznolike populacije pacijenata“, zaključili su autori.