Smanjenje boli kod akutne trigeminalne neuralgije
08.05.2025.
Intravenska primjena antikonvulziva fosfenitoina učinkovita je kao brzodjelujući tretman za pogoršanje akutne trigeminalne neuralgije, pokazalo je novo istraživanje japanskih autora, objavljeno u Frontiers in Neurology.
Trigeminalna neuralgija je ozbiljan, onesposobljavajući poremećaj boli u licu koji se često opisuje kao osjećaj poput "strujnog udara".
U malom ispitivanju faze 3 na pacijentima s akutnom trigeminalnom neuralgijom, skupina nasumično raspoređena da prima intravenski fosfenitoin imala je značajno veće smanjenje rezultata boli 2 sata nakon primjene od placebo skupine, postižući primarnu krajnju točku.
Oni koji su primali aktivni lijek također su imali značajno manje napada trigeminalne neuralgije između tretmana i doze održavanja sljedeći dan.
Za tipičnu trigeminalnu neuralgiju, antiepileptički lijekovi, osobito karbamazepin ili okskarbazepin, preporučuju se kao prva linija liječenja. Međutim, neki pacijenti doživljavaju uporne napade boli i do nekoliko dana kasnije, čak i nakon monoterapije ili kombinirane terapije s oralnim lijekovima - a trenutno ne postoje uspostavljeni protokoli za liječenje akutnog pogoršanja trigeminalne neuralgije osim kirurških zahvata.
Koristeći rezultate prethodne studije kao temelj, stvorena je trenutna faza 3 IFT studije i provedena u pet medicinskih centara u Japanu. Uključuje 21 odraslog bolesnika s akutnom trigeminalnom neuralgijom koji su na početku imali rezultat od najmanje 5 na srednjoj numeričkoj skali ocjenjivanja (NRS) (srednji rezultat 7). Ljestvica se kreće od 0, što znači da nema boli, do 10, što označava najtežu doživljenu bol.
Oni koji su nasumično raspoređeni da primaju aktivno liječenje primili su 18 mg/kg fosfenitoina prvoga dana, što je smanjeno na 7,5 mg/kg jednom dnevno 2.-5. dana. Druga skupina je primila odgovarajući placebo.
Primarni ishod bila je promjena osnovnog NRS rezultata 2 sata nakon početne doze. Rezultati su pokazali da je poboljšanje rezultata bilo značajno veće u skupini koja je primala aktivni lijek nego u skupini koja je primala placebo.
Osim toga, smanjenje broja napada trigeminalne neuralgije od početne doze do neposredno prije prve doze održavanja sljedećeg dana bilo je značajno niže za one koji su primali aktivni lijek.
Najčešće nuspojave bile su somnolencija (koja je zahvaćala pet članova skupine koja je primala fosfenitoin i jednog člana iz skupine koja je primala placebo), sniženi krvni tlak (koja je zahvaćala dva člana svake skupine) i mučnina (koja je zahvaćala dva, odnosno jednog člana).
Istraživači su primijetili da većini zemalja trenutno nedostaju odobreni lijekovi posebno dizajnirani za brzo ublažavanje boli kod trigeminalne neuropatije.