Teranostika raka prostate - trenutni dokazi i budući aspekti
02.05.2025.
Izraz teranostika koristi se u nuklearnoj medicini za opisivanje kombinacije terapije i slikovne dijagnostike. Osnovna načela teranostike primjenjuju se u prikazivanju i liječenju bolesti štitnjače više od 70 godina.
Unatoč početnom odgovoru na liječenje inhibitorima androgenog receptora, metastatski kastracijski-rezistentni rak prostate u pravilu je neizlječiva bolest. Potrebni su novi lijekovi s različitim mehanizmima djelovanja koji mogu dovesti do kliničke koristi i produljenja preživljenja.
U raku prostate, recentno je došlo do važnih otkrića koji uključuju nove dijagnostičke metode molekularnog oslikavanja kombinirane sa ciljanom radionuklidnom terapijom. Ovaj koncept je dao važne pomake u liječenju u vrlo izazovnoj populaciji pacijenata.
Ciljana radionuklidna terapija, uglavnom usmjerena na prostata specifičan membranski antigen (PSMA), sada se smatra novim standardom liječenja za bolesnike s uznapredovalom bolesti kod kojih je došlo do progresije bolesti nakon hormonske terapije i kemoterapije. Primjena teranostičke paradigme omogućila je personalizirano liječenje bolesnika s rakom prostate, sa značajnim potencijalom za budući razvoj u obliku kombinirane terapije s drugim lijekovima.
Ovaj pregledni članak, objavljen u časopisu Acta clinica Croatica, sažima ključna klinička istraživanja u području radionuklidne ciljane terapije za rak prostate i daje pregled trenutne prakse u ovom području koje se brzo razvija.
Antonela Njavro, Jure Murgić, Blanka Jakšić, Marin Prpić, Angela Prgomet Sečan, Dražen Huić, Dinko Franceschi, Ana Fröbe