mr. sc. Aleksandar Čubranić, dr. med. spec. internist, subspec. gastroenterolog
18.12.2015.
Endoskopski ultrazvuk je sigurna dijagnostička i terapijska metoda koja omogućava detaljan pregled ciljnih organa i izvođenje terapijskih postupaka od kojih su neki ušli u kliničku praksu, a neki su u eksperimentalnoj fazi.
Endoskopski ultrazvuk (EUZ) je dijagnostička i terapijska metoda koja se koristi za analizu bilijarnih putova, stijenke probavne cijevi, okolnih organa (gušterače, medijastinuma), punkciju/ biopsiju (FNA) tvorbi, a u terapijske svrhe za injekcionu terapiju (FNI) i unutarnju drenažu. Radi se uz pomoć savitljivog instrumenta, endoskopa, na vrhu kojega se nalazi ultrazvučna sonda.
Šest sati prije pretrage bolesnik ne smije ništa jesti, zadnji uzeti obrok treba biti što laganiji, kako bi želudac bio slobodan od hrane u potpunosti. Time se omogućuje pregled cijele sluznice i smanjuje opasnost od povraćanja tijekom pretrage.
Tako da se endoskop (savitljiva mekana cijev) uvede kroz usta u jednjak, želudac i dvanaesnik. Pretraga obično traje od 15 do 60 minuta. Pacijentima se rutinski daju lijekovi za prisvjesnu sedaciju, a po potrebi lijekovi za smanjenje crijevne peristaltike. Tijekom pretrage moguće je uzimanje uzorka za citološku i histološku analizu ili terapijska intervencija.
Pretraga omogućava detaljan pregled ciljnih organa, punkciju prikazanih tvorbi, te njihovu citološku i histološku analizu, a u terapijske svrhe injekcionu terapiju (neurolizu) i unutarnju drenažu.
Endoskopski ultrazvuk (EUZ) je siguran zahvat i komplikacije su rijetke. Od mogućih komplikacija treba navesti aspiraciju (udisanje) sadržaja iz želuca u pluća nakon čega se može razviti upala pluća (aspiracijska pneumonija). Ovaj rizik smanjuje se ukoliko je bolesnik adekvatno pripremljen za pregled (natašte).
Endoskop može razderati sluznicu ili probušiti stijenku (perforacija) organa koji se pregledava. Ovo je ozbiljna komplikacija, no javlja se vrlo rijetko (u manje od 1:3000 zahvata).
Vrlo rijetke komplikacije su krvarenja, posebice nakon punkcije tvorbi i akutna upala gušterače nakon punkcije iste (manje od 1%).
Moguća je reakcija na sedative, stoga treba obratiti pažnju na ranije alergijske reakcije na lijekove te obratiti pažnju na ranije bolesti srca, pluća, bubrega i jetre. Primjena lijekova parenteralno može izazvati iritaciju kože ili upalu krvnih žila.
Magnetska kolangiopankreatografija (MRCP) u slučaju analize gušterače i bilijarnih puteva.
Danas su ehoendoskopi opremljeni doplerom, a neki omogućuju mjerenje čvrstoće tkiva (elastografiju) ili primjenu kontrasta u prikazu vaskularizacije patoloških promjena.
Posljednih godina se razvijaju novi terapijski postupci putem endoskopskog ultrazvuka, neki su ušli u kliničku praksu, a neki su u eksperimentalnoj fazi.
EUZ se sve više koristi za drenažu pankreatičnih pseudocisti, tretman cističnih lezija pankreasa, EUZ-om vodeću kolangiopankreatografija, a u eksperimentalnoj fazi su lokalna terapija tumora pankreasa, subepitelnih lezija i zaustavljanje krvarenja iz krvarenja iz gornjeg GIT-a, jednjačnih i želučanih varikoziteta.
EUZ je pogodan za sigurnu drenažu pseudocista i apscesa zbog neposrednog kontakta s želucem, dvanaesnikom i rektumom. Najčešće su drenaže iz pseudocista gušterače, ali su opisivane i druge drenažne procedure koje uključuju drenažu apscesa jetre, subfreničnog apscesa, apscesa u maloj zdjelici, biloma i empijema žučnog mjehura (1-5).
EUZ-FNI dopušta precizno ciljano injiciranje različitih supstanci direktno u pankreas, jetru ili druge subepitelne lezije. EUZ-FNI etanola u celijačni pleksus (neuroliza) zbog bolova u kroničnom pankreatitisu ili karcinomu gušterače se izvodi više od desetljeća, u eksperimentalnoj fazi je EUZ-FNI različitih supstanci u tretmanu GIST-a, inzulinoma, jetrenih metastaza, karcinoma jednjaka, cističnih neoplazmi pankreasa i adenokarcinoma pankreasa (6-12).
Primjena EUZ u refraktornim krvarenjima iz gornjeg GIT-a je opisivana u manjim serijama bolesnika, jednjačnim i želučanim varikozitetima (13-15). Jednjačni varikoziteti su se tretirali etanolaminom, a varikoziteti želuca cijanoakrilatom i jodiranim uljem maka.
U nekim pilot studijama primjenjivan je botulin toksin putem EUZ za liječenje ahalazije i injiciranje u mišićnicu antruma želuca u tretmanu debljine (16,17).
EUZ-om vođena kolangiopankreatografija je evaluirana kao pristup bilijarnim putovima i/ili pankreatičnim putovima u pacijenata gdje konvencionalni ERCP nije uspio ili nije moguć zbog promijenjene anatomije nakon operativnih zahvata (18,19). Zbog blizine probavnom traktu, lijevi intrahepatalni žučni vodovi, zajednički žučni vod i glavni vod pankreasa se dobro vizualiziraju putem EUZ i omogućavaju transgastrični i transduodenalni pristup.
Tri su mogućnosti dekompresije bilijarnog sustava putem EUZ-a:
a) formiranje koledohoduodenalne fistule s implantacijom stenta
b) formiranje kolangiogastrične fistule s implantacijom stenta
c) EUZ-om vođena „rendez-vous“ tehnika, pristup lijevim hepatičnim žučnim vodovima ili zajedničkom žučnom vodu s konverzijom u konvencionalni ERCP.
EUZ-om vođeno preoperativno obilježavanje lokalizacije metilenskim modrilom (tattoo) malih neuroendokrinih tumora pankreasa provodi se u svrhu lakšeg pronalaženja tijekom operativnog zahvata (20).
Trenutno se provode studije na animalnim modelima o mogućnosti EUZ-om vođene angiografije u abdomenu i postavljanju intrahepatičnog portosistemskog šanta (IPSS) kao alternativa transjugularnom portosistemskom šantu (TIPS-u) (21,22).
U tehničkom smislu se razvija prototip ehoendoskopa “all-in-one“, sistema koji omogućava prikaz kao kod radijalne sonde, ali postaji mogućnost tankoiglene biopsije (23). Daljnje studije su potrebne da se vide prednosti s obzirom na postojeće mogućnosti.