FDA odobrio prvi krvni dijagnostički test za Alzheimerove bolest
24.05.2025.
U svibnju 2025. godine, Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila je prvi krvni test za pomoć u dijagnostici Alzheimerove bolesti. To je značajan korak prema ranijem, dostupnijem i manje invazivnom otkrivanju ove progresivne neurodegenerativne bolesti.
Test, nazvan Lumipulse G pTau217/ß-Amyloid 1-42 Plasma Ratio, koristi uzorak plazme kako bi izmjerio omjer dvaju biomarkera – fosforiliranog tau proteina (pTau217) i beta-amiloida 1-42. Ovaj omjer korelira s prisutnošću amiloidnih plakova u mozgu, koji su jedan od glavnih patoloških obilježja Alzheimerove bolesti. Do sada su se ti plakovi mogli pouzdano detektirati gotovo isključivo pomoću PET skeniranja mozga ili analizom cerebrospinalne tekućine (CSF), što su invazivne, skupe i manje dostupne metode.
Odobrenje ovog testa predstavlja značajan napredak jer omogućuje:
- manje invazivnu dijagnostiku – jednostavno vađenje krvi umjesto lumbalne punkcije,
- širu dostupnost – osobito u ustanovama koje nemaju pristup PET skenerima,
- raniju detekciju – što omogućuje pravovremeno uključivanje bolesnika u liječenje i klinička ispitivanja.
Test je namijenjen odraslim osobama starijim od 55 godina koje pokazuju znakove i simptome Alzheimerove bolesti. Iako prisutnost amiloidnih plakova nije isključivo specifična za Alzheimerovu bolest, njihova detekcija u kombinaciji s kliničkom slikom i drugim dijagnostičkim alatima može pomoći u postavljanju točne dijagnoze.
Očekuje se porast broja oboljelih od Alzheimerove bolesti i ovaj test bi mogao pomoći u ranijem postavljanju dijagnoze i liječenju.
Test Lumipulse G pTau217/β-Amyloid 1-42, koji je FDA odobrila za pomoć u dijagnostici Alzheimerove bolesti, pokazao je vrlo visoku dijagnostičku točnost:
- Osjetljivost (sensitivity): 91,7% – što znači da test ispravno identificira 91,7% osoba koje zaista imaju amiloidne plakove u mozgu.
- Specifičnost (specificity): 97,3% – što znači da test ispravno prepoznaje 97,3% osoba koje nemaju amiloidne plakove.
Ove brojke su rezultat multicentrične validacijske studije u kojoj je test uspoređen s rezultatima PET skeniranja i analizom cerebrospinalnog likvora. Manje od 20% rezultata bilo je neodređeno, što dodatno potvrđuje njegovu kliničku korisnost.
Važno je naglasiti da test nije samostalan dijagnostički alat, već se koristi kao pomoć u dijagnostici kod osoba starijih od 55 godina koje već pokazuju znakove kognitivnog propadanja. Njegova najveća prednost je neinvazivnost i dostupnost, što ga čini pogodnim za širu kliničku primjenu, osobito u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i specijaliziranim klinikama za dijagnozu poremećaja pamćenja.