x
x

Epidemija kuge na Madagaskaru

  03.11.2017.

Na Madagaskaru je u tijeku epidemija kuge koja se neuobičajeno brzo širi i zahvaća područja u kojima inače nema kuge. Naime, kuga je na Madagaskaru endemski prisutna, s prosječno godišnje prijavljenih 400 slučajeva, među kojima prevladava bubonska kuga (80 – 95 % svih oboljelih). Međutim, u ovoj epidemiji, u kojoj je od početka kolovoza do 16. listopada prijavljeno 805 slučajeva kuge, uključujući 74 umrlih (smrtnost 9,2 %), među oboljelima prevladava plućna kuga (74 % oboljelih).

Epidemija kuge na Madagaskaru

Najveći je broj oboljelih i umrlih zabilježen u glavnom gradu Antananarivo, lučkom gradu Toamasina i ruralnim predjelima područja Faratsiho. Sporadični slučajevi oboljelih, bez jasno utvrđene epidemiološke povezanosti s inicijalnim grupiranjem slučajeva, zabilježeni su i u drugim područjima Madagaskara, te su slučajevi kuge zabilježeni u 18 (82 %) od ukupno 22 regije, uključujući sjeverne i jugoistočne regije koje inače nisu endemska područja za kugu. Osim toga, do sada je od 30. rujna kugom zaraženo i najmanje osmero zdravstvenih djelatnika jedne regionalne bolnice.

U cilju suzbijanja epidemije se intenzivno, uz pomoć SZO-a i drugih međunarodnih organizacija, provode mjere usmjerene na rano otkrivanje, izolaciju i liječenje oboljelih, traženje i obradu kontakata oboljelih osoba, provođenje mjera dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije te senzibilizaciju zdravstvenih djelatnika i javnosti.

Zabrinjavajuće je da u ovoj epidemiji većina oboljelih ima plućnu kugu, koja se proširila i u neendemska područja Madagaskara, a s obzirom da se radi o početku epidemijske sezone koja traje od rujna do travnja, za očekivati je daljnje širenje epidemije.

Zbog svega navedenog je potrebno da se svi putnici na Madagaskar prije putovanja dobro informiraju o samoj bolesti i epidemiološkoj situaciji na Madagaskaru, kao i o tome kako se ponašati tijekom i nakon povratka s putovanja u cilju sprečavanja zaraze odnosno što ranijeg otkrivanja i početka liječenja bolesti ako do infekcije ipak dođe.

Osobe koje planiraju odlazak na Madagaskar trebaju se pravovremeno informirati o trenutnoj epidemiji kuge, načinu prijenosa i simptomima kuge te o potrebi provođenja preventivnih mjera tijekom boravka u rizičnom području koje uključuju:

  • upotrebu repelenata radi zaštite od ugriza buha
  • izbjegavanje izravnog kontakta s bolesnim ili uginulim životinjama
  • izbjegavanje bliskog kontakta s bolesnim osobama, naročito onima koji kašlju, otežano dišu ili imaju dijagnosticiranu upalu pluća  (visoka temperatura, glavobolja, opća slabost, kašalj, otežano disanje)
  • izbjegavanje napučenih, gusto naseljenih područja u kojima su tijekom ove epidemije zabilježeni slučajevi plućne kuge

Ako osoba tijekom putovanja razvije simptome koji su kompatibilni s kugom, treba odmah zatražiti medicinsku pomoć da bi se što prije započelo odgovarajuće liječenje antibioticima.

Ako osoba nakon povratka s putovanja razvije simptome kompatibilne s kugom  (npr. visoka temperatura, bolno povećani limfni čvorovi, kašalj i dr.), mora odmah otići liječniku i naglasiti da je nedavno boravila na Madagaskaru.

Zdravstveni djelatnici trebaju posumnjati na kugu kod oboljelih osoba sa simptomima i znakovima kompatibilnima s kliničkom slikom kuge ako su nedavno boravile na Madagaskaru i unutar desetak dana od obolijevanja imale kontakt s oboljelima od kuge, ugrize buha te kontakte s bolesnim ili uginulim životinjama.

Na temelju svega navedenog, nad asimptomatskim putnicima povratnicima s Madagaskara uveden je zdravstveni nadzor u trajanju od sedam dana. Ako se utvrdi da je takva osoba bila u neposrednom kontaktu s oboljelim od plućne kuge ili izložena ugrizima buha ili kontaktu sa zaraženim životinjama, obavezna je i kemoprofilaksa antibioticima (npr. doksiciklin, ciprofloksacin) tijekom sedam dana.