Integrativni i individualizirani pristup u liječenju psihičkih poremećaja i komorbiditeta u žena tijekom menopauzalne tranzicije
Poštovane kolegice i kolege,
Klinika za psihijatriju Sveti Ivan Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek organizira Poslijediplomski tečaj I. kategorije pod nazivom “INTEGRATIVNI I INDIVIDUALIZIRANI PRISTUP U LIJEČENJU PSIHIČKIH POREMEĆAJA I KOMORBIDITETA U ŽENA TIJEKOM MENOPAUZALNE TRANZICIJE”.
Menopauza- menopauzalna tranzicija, sa svojim fizičkim, emocionalnim i kognitivnim promjenama, značajno utječe na psihosocijalno funkcioniranje žene, često dovodeći do emocionalnih i socijalnih izazova. Popratni simptomi kao što su valovi vrućine i noćno znojenje uzrokuju nesanicu, što rezultira kroničnim umorom, smanjenim emocionalnim zadovoljstvom te socijalnim funkcioniranjem. Fizički simptomi utječu na seksualno funkcioniranje i zadovoljstvo, dodatno narušavaju kvalitetu života i međuljudske odnose. U ovom razdoblju žene često doživljavaju značajne promjene u odnosima s partnerima, djecom i prijateljima, što nerijetko dovodi do izolacije, osjećaja usamljenosti i gubitka zadovoljavajućih socijalnih odnosa.
Ipak, menopauzalna tranzicija može biti i vrijeme samospoznaje i osobnog rasta. Mnoge žene otkriju novu razinu samopouzdanja, osjećaju se osnaženo i spremno za istraživanje novih interesa i društvenih veza.
U svakodnevnoj kliničkoj praksi u radu sa ženama koje se nalaze u tom specifičnom razdoblju života pred nama se nameću brojna pitanja:
1. Postoji li povećana učestalost psihičkih poremećaja u tom razdoblju, koji su to, imaju li posebnu
etiopatogenezu?
2. Postoje li posebne karakteristike psihičkih poremećaja u menopauzalnoj tranziciji?
3. Koliko su psihotropni lijekovi učinkoviti i sigurni tijekom menopauzalne tranzicjie?
4. O čemu ovisi učinkovitost i sigurnost?
5. Koje prilagodbe psihofarmakoterapije treba napraviti u žena tijekom menopauzalne tranzicije?
6. Koje druge zdravstvene potrebe u ovom životno razdoblju zaslužuju posebnu pozornost?
7. Je li multidisciplinarni i integrativni pristup rijetkost ili imperativ?
Stoga nam je izuzetno zadovoljstvo pozvati vas na tečaj koji će objediniti interdisciplinarna znanja iz biološke, psihoterapijske i socijalne psihijatrije te adiktologije, kao i stručnosti ginekologije, neurologije, interne medicine, endokrinologije i dermatologije. Predavanja i radionice donijet će nove spoznaje u razumijevanju, dijagnostici i terapiji najčešćih psihičkih poremećaja i komorbidteta žena tog razdoblja, kroz prizmu integrativne i personalizirane medicine – vodećeg pristupa u suvremenoj psihijatriji.
Tečaj je namijenjen:
• specijalistima i specijalizantima psihijatrije, ginekologije, neurologije, interne medicine, dermatologije,obiteljske i medicine
• liječnicima hitne medicinske pomoći
• psiholozima te medicinskim sestrama i tehničarima
• svima koji u svakodnevnom radu susreću žene u ovom životnom razdoblju
Veselimo se vašem dolasku i zajedničkom istraživanju inovativnih pristupa u podršci ženama tijekom menopauzalne tranzicije!
Program preuzmite klikom na sliku!
PRIJAVA SUDJELOVANJA:
-Prijaviti se možete na e-mail: integrativna@pbsvi.hr
-Kotizacija za tečaj iznosi 130 eura za specijaliste, a 80 eura za specijalizante i ostale zdravstvene
djelatnike. Umirovljenici i studenti su oslobođeni kotizacije.
-Kotizaciju molimo uplatiti na žiro račun : Udruga za zaštitu i unaprjeđenje Mentalnog zdravlja “ZAJEDNO”, Jankomir 11, 10090 Zagreb IBAN:HR7623600001102225328
-Vrijeme trajanja tečaja – 2 dana. Evaluacija i ispit završni dan.
-Poslijediplomski tečaj stalnog medicinskog usavršavanja I. kategorije će biti bodovan od HLK i HKMS.
Veselimo se našem dvodnevnom druženju u Zagrebu u Klinici za psihijatriju Sveti Ivan u Dvorani J.J.Strossmayera.
VODITELJI TEČAJA:
Izv. prof. prim. dr. sc. Sandra Vuk Pisk, dr. med.
Prof. prim. dr. sc. Igor Filipčić, dr. med.
Izv. prof. prim. dr. sc. Vladimir Grošić, dr. med.
Prof. dr. sc. Aleksandar Včev, dr. med.