Akupunktura pomaže u kontroli karcinomske boli
26.12.2019.
Akupunktura može olakšati karcinomsku bol – potvrđeno je u metaanalizi objavljenoj u časopisu JAMA Oncology.
Istraživači su analizirali 14 randomiziranih kontroliranih ispitivanja u kojima je uspoređena akupunkturu ili akupresuru s kontrolnom terapijom (placebo, lažna akupunktura, analgetici, uobičajena njega) kod više od 900 osoba oboljelih od karcinoma. U usporedbi s lažnom akupunkturom, prava akupunktura bila je povezana sa smanjenim intenzitetom karcinomske boli. Intenzitet boli također je bio manji kod bolesnika koji su uz akupunkturu ili akupresuru primali analgetike u odnosu na one koji su primali samo analgetike.
Dvije studije su utvrdile da pacijenti na akupunkturi koriste niže doze analgetika od onih koji su koristili samo analgetike (prosječna razlika, -30 mg ekvivalentne dnevne doze morfija).
Autori su pozvali na daljnja klinička istraživanja kako bi se identificirala povezanost akupunkture i akupresure sa specifičnim vrstama karcinomske boli, a krajnji cilj istraživanja je dobivene dokaze integrirati u kliničku skrb i smanjiti uporabu opioida.