26.04.2023.
Potražite ljekarne s oznakom PLIVA Centar u ljekarni i u njima zatražite stručan savjet o očuvanju zdravlja i pravilnom uzimanju lijekova.
PLIVIN novi projekt PLIVA Centar u ljekarni namijenjen je svima koji u ljekarni žele dobiti brz i stručan savjet o životnim i prehrambenim navikama vezanim uz određena stanja i bolesti, kao i preporuku o pravilnoj primjeni lijekova i dodataka prehrani.
Cilj programa PLIVA Centar u ljekarni je osvijestiti građane da je ljekarnik najdostupniji zdravstveni radnik koji im brzo može pružiti stručan zdravstveni savjet. Ljekarnici i ljekarne koje su dio PLIVA Centra u ljekarni prolaze stručno usavršavanje i dodatno produbljuju spoznaje o raznim bolestima i terapijskim rješenjima što im u konačnici omogućuju kvalitetnije savjetovanje pacijenata.
PLIVA je svjesna važnosti uloge ljekarnika u zdravstvenom sustavu i ovim projektom želi pružiti podršku ljekarnicima u preuzimanju aktivne uloge u prevenciji i samoliječenju određenih bolesti i stanja. Ljekarnik će prepoznati one bolesnike koji mogu dobiti odgovarajući savjet i terapiju već u samoj ljekarni, kao i one koje je potrebno uputiti liječniku na daljnju obradu. Kroz ovaj program PLIVA ljekarnicima osigurava edukaciju o najnovijim relevantnim spoznajama iz određenog terapijskog područja kao i mogućnost savjetovanja s liječnicima specijalistima.
Ljekarnicima je ujedno omogućen pristup dodatnim edukacijama na PLIVINIM online portalima. PLIVA podupire provođenje programa osiguravanjem tiskanih edukativnih materijala za ljekarnike i pacijente. Sve aktivnosti koje su dio PLIVINOG Centra u ljekarnama imaju za krajnju svrhu poboljšati ukupnu skrb za naše bolesnike.
Program je periodički usmjeren na određene bolesti i stanja. U PLIVA Centrima u ljekarni trenutačno se provodi savjetovanje pacijenata o migreni te glavobolji uzrokovanoj prekomjernom upotrebom lijekova.
Migrena je najpoznatiji predstavnik tzv. primarnih glavobolja. Definirana je kao uglavnom jednostrana, ponavljajuća glavobolja, umjerenog do jakog intenziteta, pulsirajućeg karaktera, trajanja 4 ˗ 72 sata, obično popraćena mučninom, povraćanjem i osjetljivošću na jake zvukove i/ili svjetlo, a koja se pojačava tjelesnom aktivnošću (1). Prevalencija migrene u općoj populaciji u Europi je oko 15 %. Migrena je tri puta češća kod žena (17 %) nego kod muškaraca (6 %). Može nastupiti već u djetinjstvu, a kod 90 % bolesnika nastupa prije četrdesete godine života (2 ˗ 4).
U drugu ruku, glavobolja uzrokovana prekomjernom upotrebom lijekova (GUPUL) je sekundarna glavobolja koja se javlja tijekom 15 ili više dana mjesečno kod bolesnika koji već boluju od neke primarne glavobolje i koja se javlja kao posljedica redovite prekomjerne upotrebe lijekova za akutno liječenje glavobolje (tijekom više od 10 odnosno 15 dana/mjesec, ovisno o lijeku) u vremenu duljem od 3 mjeseca (1, 5). Osobe s čestim onesposobljujućim glavoboljama mogu prekomjerno koristiti lijekove za akutno liječenje glavobolje. Na taj načinmogu pokrenuti začarani krug prekomjernog uzimanja lijekova za akutno liječenje teriskiraju upadanje u ciklus pogoršanja simptoma i povećane upotrebe lijekova (6). Kod 80 % bolesnika s GUPUL-om osnovna glavobolja je migrena, dok su ostale primarne glavobolje poput tenzijske ili cluster glavobolje rjeđe (7).
Glavobolje, uključivo i migrena, čest su razlog posjeta ljekarni ili liječničkoj ordinaciji. Stoga je ovim projektom važno educirati pacijente o pravilnom uzimanju propisanih lijekova, vođenju dnevnika glavobolje kao jednostavnog, a učinkovitog alata u kontroli glavobolje odnosno migrene te o rizicima prekomjerne upotrebe lijekova za akutno liječenje glavobolje (8, 9).
GUPUL je važno prepoznati i liječiti, no najvažnije ga je prevenirati pravodobnom edukacijom bolesnika, liječnika i ljekarnika (8, 9).
Važno je identificirati bolesnika s čestom primarnom glavoboljom kao i s drugim čimbenicima rizika za razvoj GUPUL-a te ga uputili specijalistu za liječenje glavobolja (8).
Prema dopunjenim EHF (European Headache Federation) smjernicama iz 2022. za upotrebu anti CGRP monoklonskih protutijela u preventivnom liječenju migrene, kod bolesnika s migrenom i pridruženom prekomjernom upotrebom lijekova, predlaže se u liječenje uključiti anti CGRP monoklonska protutijela (10).
Savjet ljekarnika može uključivati i promjene prehrambenih i životnih navika, kao i pravilnu upotrebu bezreceptnih lijekova. Ljekarnik može tijekom savjetovanja prepoznati i one bolesnike koje bi bilo potrebno uputiti na daljnju obradu liječniku.
Bolesnici mogu od sada u ljekarnama s oznakom PLIVA Centar u ljekarni zatražiti stručan savjet ljekarnika.
ICHD-3, International Classification of Headache Disorders, 3rd edition.; Headache Classification Committee of the International Headache Society (IHS). Cephalalgia. 2018,38(1):1-211