x
x

Što radiolog treba znati o bolesniku prije radiološkog pregleda?

  12.07.2013.

Složenost pravilnog odabira radiološke pretrage nije više problem samo radiologa, nego postavlja nove zahtjeve pred sve liječnike uključene u proces liječenja.

Što radiolog treba znati o bolesniku prije radiološkog pregleda?
Liječnik ordinarijus treba što je moguće preciznije specificirati što ga u radiološkom nalazu zanima odnosno koji podatak želi dobiti. Radiolog tako može težište postaviti na područje interesa, ne zanemarujući važne usputno pronađene promjene.

Pri odabiru radioloških pregleda uvijek treba prvo postaviti pitanje: „Očekujemo li da će primijenjeni radiološki pregled promijeniti liječenje ili mu pridonijeti?“ Samo odabir optimalnih radioloških pregleda pridonosi bržoj dijagnostici te ranijem i svrsishodnijem liječenju.

Za pravilnu interpretaciju nalaza i odabir radiološkog pregleda odnosno protokola snimanja od izuzetnog je značaja radiologu dati podatke o bolesniku, njegovoj sadašnjoj i relevantnim prijašnjim bolestima. Važni su i podaci o prije obavljenim radiološkim pregledima, o laboratorijskim rezultatima, prijašnjoj terapiji i kirurškim zahvatima. Zbog ograničenih tehničkih i tehnoloških mogućnosti radioloških uređaja potrebno je imati i podatke o težini i visini bolesnika.

Liječnik ordinarijus treba što je moguće preciznije specificirati što ga u radiološkom nalazu zanima odnosno koji podatak želi dobiti. Radiolog tako može težište postaviti na područje interesa, ne zanemarujući važne usputno pronađene promjene. Nalaz u sklopu preoperativne pripreme (npr. prije nefrektomije zbog tumora) znatno će se razlikovati od nalaza praćenja nakon kemoterapije, ili pregleda zbog opstrukcije kanalnog sustava bubrega. Pregledi bez kliničkog upita ili s općenitim upitom („status urotrakta“) često rezultiraju lošim odabirom protokola snimanja, nedostatnim nalazima te ponavljanjem pretrage, uz gubitak vremena i novaca.

Radiolozi se nerijetko susreću s uputnicama bez kliničke dijagnoze i kliničkog upita, kod kojih se liječnik ordinarijus pri obradi bolesnika pokušava „osigurati“ od propuštanja malo vjerojatne, no potencijalno važne patologije (tzv. „defenzivna medicina“). Iako su ovakve uputnice ponekad neizbježne, one ne smiju postati pravilo, niti zamjena za dobar klinički pregled i formuliranje kliničke dijagnoze odnosno hipoteze, jer ovakav pristup dovodi ne samo do eksplozije troškova i produžavanja lista čekanja, nego i do pada kvalitete rada u kliničkoj medicini.

Upravo u području urogenitalnog sustava za koji u radiologiji postoji najveći broj mogućnosti odnosno modaliteta pregleda navedeno je od izuzetnog značaja.

Rad prezentiran na 5. hrvatskom kongresu o urogenitalnim i spolno prenosivim infekcijama, Opatija, travanj, 2013.