x
x

Europski tjedan testiranja na HIV i hepatitis 2015: Testiraj. Liječi. Spriječi.

  10.11.2015.

U Europi i Hrvatskoj se, već treći put, obilježava Europski tjedan testiranja na HIV i hepatitis (20 – 27. 11. 2015.) s brojnim edukativnim i preventivnim aktivnostima kojima se skreće pozornost na važnost i prednosti testiranja na HIV i hepatitis među osobama koje su većem riziku od zaraze. Cilj je podići svijest o važnosti pravovremenog testiranja i smanjiti broj onih kojima se HIV infekcija dijagnosticira kasno, a zbog što boljeg ishoda po zdravlje oboljelog, zdravstvenog sustava i društvo u cjelini. Ovogodišnji slogan tjedna testiranja je “Testiraj. Liječi. Spriječi.“

Europski tjedan testiranja pokrenut je 2013. kako bi se pomoglo da što više ljudi sazna svoj HIV status. U trećoj godini, tjedan testiranja uključio je i testiranje na virusni hepatitis te se sada naziva Europski tjedan testiranja na HIV i hepatitis. Ove godine održava se od 20.-27. studenog i nudi partnerima diljem Europe ujedinjenje i povećanje svijesti, naglašavajući važnost i prednosti testiranja na HIV i hepatitis među onima koji su u visokom riziku od zaraze. U ovoj europskoj inicijativi sudjeluje preko 700 organizacije iz preko 56 zemalja, uključujući i Hrvatsku

Centri za dobrovoljno savjetovanje i testiranje na HIV u Hrvatskoj

U Hrvatskoj djeluje mreža centara zavoda za javno zdravstvo, HZJZ-a i zatvorskog sustava za dobrovoljno savjetovanje i testiranje, te Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“. U centrima se korisnicima pružaju usluge savjetovanja i testiranja na HIV (u nekim savjetovalištima i usluga testiranja na hepatitis B, hepatitis C i sifilis), savjetovanja o spolno prenosivim bolestima te upućenjivanje na daljnju obradu i liječenje. Kao i u mnogim razvijenim zemljama, dostupno je i savjetovanje i testiranje u zajednici, kao nadogradnja zdravstvenom sustavu. Ova sinergija zdravstvenog sustava i društvene zajednice u Hrvatskoj značajno doprinosi prevenciji i pravovremenom liječenju i prepoznavanju rizika od bolesti, smanjenju stigme i diskriminacije, edukaciji građana i kvalitetnoj skrbi. Partnerstvo koje uključuje zdravstveni i nezdravstveni sektor, te organizacije civilnog društva vrlo je važno za zdravlje zajednice i suvremeni zdravstveni sustav.

U deset centara za savjetovanje i testiranje (Savjetovalištima za HIV) u zavodima za javno zdravstvo, zatvorskom sustavu i Klinici za infektivne bolesti „Dr. F. Mihaljević“ se od 2003. do 2014. godine ukupno 26.000 osoba testiralo na HIV. U 1% testiranih (255) otkrivena je HIV infekcija te su one upućene na daljnju obradu i liječenje u Kliniku za infektivne bolesti u Zagrebu. Posljednjih godina u centrima se godišnje oko 3000 osoba testira na HIV, te se utvrdi 1% reaktivnih nalaza.